בן מהגרים והשירות הצבאי

השירות הצבאי מהווה סוגייה חשובה בהליכי ההגירה המשפחתית מישראל לחו"ל. חובת השירות הצבאי הינה חובה כללית החלה על כל אזרח ישראלי, בין אם הוא גר בארץ או מחוצה לה. עצם ההגירה של הילד או הילדה לחו"ל יחד עם ההורים, גם אם נעשתה כשהם קטינים, גם אם נעשתה שלא מבחירתם, אינה פוטרת אותם לחלוטין מחובת השירות הצבאי ולעיתים הילדים מחויבים בחזרה לארץ לשירות צבאי גם אם ההורים אינם כאן.

לצבא ישנן דרישות שונות לצורך מתן פטור משירות צבאי לישראלים שעוזבים את הארץ לחו"ל. העיקרית שבהן היא עזיבה את הארץ לפני גיל 16 יחד עם שני ההורים.

אזרח ישראלי אשר יעזוב את הארץ יחד עם שני הוריו למטרות הגירה לפני גיל 16 מקבל מעמד "בן מהגרים" שמשמעותו אינה פטור מידי אלא דחיית גיוס מתמשכת אשר עומדת בעינה עד לגילאים מאוחרים כל עוד בן המהגרים לא נמצא בארץ יותר מ-120 יום בשנה קלנדרית. לבן המהגרים ישנה אפשרות לנצל פעם אחת שנת שהיה בארץ מבלי שייפגע מעמדו.

חשוב להבין שבן מהגרים אשר שוהה בארץ למעלה מ-120 יום בשנה קלנדרית (או ללא פער מספק בין השנים) יהיה חייב בגיוס בין אם התכוון להשתקע כאן חזרה ובין אם לאו. יתרה מכך, מאחר ומעמדו של בן המהגרים הינו נגזרת של מקום מגורי הוריו, במידה והוריו של בן המהגרים חוזרים ארצה, גם אם בן המהגרים ממשיך ושוהה בחו"ל, הוא יחויב לשוב ארצה ולשרת.  הדרישה להצמדה בין מקום מגורי ההורים לבין מקום מגוריו של בן המהגרים עומדת בעינה לפחות עד הגיעו של בן המהגרים  לגיל 21 אז ניתן לנתק את הקשר וההורים יכולים לחזור ארצה מבלי שחזרתם זו תחייב את ילדם לשוב ארצה ולשרת.

זו, על קצה המזלג, תמצית מדיניות צה"ל בכל הנוגע לחובת הגיוס של ישראלים אשר שוהים ברילוקיישן בחו"ל. כמובן שלכל מדיניות קיימים חריגים ופתרונות ביניים נוספים ועל כן מומלץ להיוועץ בעורך דין צבאי אשר מכיר את החוקים והמגבלות על מנת למצוא את הפתרון המתאים לילדתכם וילדכם.

 

יש לכם שאלות?
נשמח לעזור!

אנא מלא/י את הטופס וניצור איתך קשר בהקדם.

הפריט נוסף להזמנה שלך! 🙂