בין אם ניתקתם תושבות ובין או לאו, כנראה שאתם חייבים להגיש דווח מס בישראל

לא משנה אם ניתקתם תושבות או לא, כנראה שאתם מחויבים על פי חוקי מדינת ישראל להגיש דוחות מס בישראל. נכון, לא אמרו לכם כלום, לא שלחו לכם כלום, אף אחד לא רדף אחריכם ולא ביקש מכם דבר… אבל עדין, אתם מחויבים.

 

אם תחליטו להתעלם מהחובה הזו, מאוד יכול להיות שהיא תסבך אתכם כשתחזרו לישראל. או אפילו, לפנות אליכם כשאתם עדין שם. לרשויות המס יש זיכרון מצוין ויכולת מרהיבה לתת קנסות, להוסיף ריביות ולגלות חובות מהעבר. חובות שיחכו ויטפחו עד חזרתכם ארצה… כמו שהפתגם האמריקאי הידוע אומר – שום דבר בחיים לא בטוח חוץ מהמוות ומיסים.

 

מי חייב על פי חוק בהגשת דו”חות?

כל מי שהוא תושב או אזרח ישראל ויש לו הכנסה מחוץ לישראל – חייב לדווח על כך למס הכנסה.

 

כך שאם לא ניתקתם תושבות לצרכי מס, אין בכלל שאלה. אתם מחוייבים להגיש דו”ח (שנקרא בשם הקליט 1301). מה שיקרה לאחר מכן הוא שמס ההכנסה בישראל וביטוח לאומי יכניסו את ידיהם לכיסכם ויגבו מכם מס ודמי ביטוח לאומי. כמה הוא יגבו? זה כבר תלוי במדינה בה ייצרתם את ההכנסה ובאמנות המס בין המדינות.

 

>>> קראו גם: ניתוק תושבות ביטוח לאומי

 

במידה וניתקתם תושבות לצרכי מס, המצב טיפה יותר מאתגר. בגדול, התשובה לשאלה אם אתם כן או לא מחויבים לדווח למס הכנסה בישראל נקבעת לפי מספר הימים בהם הייתם בישראל בשנת 2017 או בשנים 2015-2017 במצטבר. קוראים לדבר הזה ‘חזקות הימים’. מי שנופל בחזקת הימים נחשב כמי שמרכז חייו בישראל ולכן מוגדר כתושב ישראל (גם אם ניתקתם תושבות) וחייב לדווח על הכנסותיו בארץ ובחו”ל.

 

  • אם בשנת 2017 שהיתם בישראל 183 ימים או יותר – אתם נופלים ל’חזקת הימים’ ונחשבים כתושבי ישראל החייבים בדיווח
  • או, אם שהיתם בישראל ב-2017 30 יום או יותר, ובשנים 2015-2017 במצטבר שהיתם 425 ימים או יותר – אתם נופלים ל’חזקת הימים’ ונחשבים כתושבי ישראל החייבים בדיווח

כך שאם עזבתם את ישראל במהלך השנים 2016-2017, אתם כנראה נופלים לחזקת הימים, גם אם ביצעתם ניתוק תושבות לפני או במהלך תקופת הרילוקיישן.

 

אז מה עושים? מוכיחים שמרכז החיים שלכם הוא אינו בישראל!

תתפלאו, אבל רשויות המס בארץ מתגמשות. הן מבינות שישנם מצבי קצה שהם אנשים נופלים לחזקת הימים גם אם מרכז חייהם אינו בישראל. לכן, הן מאפשרות לכם להצהיר שמרכז החיים שלכם אינו בישראל באמצעות הגשת מסמך שנקרא “דוח מפרט” (שמספרו 1348) – דוח שמפרט את העובדות שהופכות אתכם ללא תושבים.

 

הדוח כולל סעיפים כמו אילו דירות יש לכם בארץ ובחו”ל, מיקום המגורים הקבוע, איפה הילדים לומדים ועוד שאלות רבות. מטרתן – לבדוק ולקבוע איפה נמצא מרכז החיים שלכם. ואם אכן רשויות המס ישתכנעו (לאחר בדיקה כמובן) שמרכז חייכם אינו בישראל, לא תחויבו לדווח ולשלם מס על הכנסותיכם בחו”ל.

בנוסף לאותו דו”ח מפרט, צריך להגיש דו”ח מס ‘רגיל’ שמפרט את הכנסותיכם בישראל באותה שנת מס. אין מה לעשות… על הכנסות בארץ תמיד תחויבו לשלם מס.

 

אז מה אני אמור לעשות עכשיו?

עכשיו אתם אמורים להתחיל לאסוף את כל החומרים שתצטרכו כדי למלא ולהגיש את הדוחות – ויש לכם עד מאי לעשות את זה. אנחנו ממליצים לכם להיעזר בשירותיו של רואה חשבון שמתמחה ברילוקיישן. מילוי נכון, מקצועי ומדויק של הטפסים מגדיל את הסיכויים לשכנע את מס הכנסה שמרכז חייכם אינו בישראל ולהימנע מתשלומי מס מיותרים.

 

רואי החשבון שלנו ב-Ocean ישמחו לעמוד לרשותכם בתהליך (לינק לדף נחיתה).

 

ובכלל, כדאי שתדעו – יש לא מעט מצבים שמחייבים אתכם לדווח לרשויות המס בישראל

 

אירועי מס כמו הכנסה מדירה בישראל, מכירה של מניות בחברה ישראלית, מכירת נכס בארץ, קבלת ירושה בישראל וכדומה. ככלל אצבע – כל הכנסה שתהיה לכם בישראל, ולא משנה מקורה, מחייבת אתכם להגיש דווח.

גם כאן, אנחנו נשמח לעזור לכם בכל ההתנהלות מול הרשויות בישראל.

* אין באמור כדי להוות חוות דעת ו/או ייעוץ משפטי ובכל אופן מומלץ להתייעץ עם מומחה מס באופן פרטני.

 

קראו גם: תשלום ביטוח לאומי לשוהים בחול

 

הירשמו לניוזלטר