החופש הגדול: כך זה נראה בשאר העולם

מדי שנה לקראת חופשת הקיץ, הורים רבים קוססים ציפורניים בניסיון להבין מה לעשות עם כל החופש הזה (של הילדים, לא שלהם). מדובר בסוגיה שרווחת בכל העולם, כשבחלק מהמדינות זהו עניין מינורי ובחלקן, כמו בישראל לדוגמה, מדובר לעתים בהוצאה כספית כבדה.

מקור חופשת הקיץ הארוכה הוא בארה”ב ובאנגליה, בהן הילדים נאלצו לסייע להוריהם החקלאים בתקופת החריש והקציר. אבל כיום המצב שונה לחלוטין. אנחנו חיים בעידן בו שני ההורים עובדים במשרה מלאה ויוקר המחיה כמעט שאינו מאפשר חריגות מהתקציב החודשי. בנוסף, מכסת החופשות המעוגנות בחוק עבור שכירים אינה מכסה את חופשת הקיץ של הילדים – וזו כבר בעיה גלובלית.

הילדים בחופש – ההורים פחות

הורי רילוקיישן ערים לתופעה זו על אחת כמה וכמה, שכן ישראל מובילה בקרב מדינות ה-OECD בכל הנוגע לפער בין חופשות ההורים לחופשות בתי הספר. ולהם כבר יש בסיס להשוואה.

 

בישראל לדוגמה, החופש הגדול בבתי הספר אורך עשרה שבועות, לעומת אנגליה וגרמניה, בהן חופשת קיץ נמשכת ששה שבועות. אבל, במדינות אלו ובמדינות אירופיות נוספות, החופשה מועברת לסמסטרים וכך יוצא שבכל סוף סמסטר, הילדים יוצאים לחופשה בת שבוע.

 

בשנת 2011 פורסם מסמך של מכון המידע והמחקר של כנסת ישראל, ובו נערכה השוואה בין ימי החופשה בבתי ספר יסודיים לבין ימי החופשה במשק. הפער עמד אז על 66 ימים. באוסטריה לצורך העניין, הפער עומד על 43 ימים, בדנמרק על 30, 43 ימים בשבדיה ו-48 בצרפת.

 

אז ביצענו ספירה של ימי החופשה לילדים לעומת הוריהם בישראל ובהולנד. שימו לב: ילדי ישראל נהנים מ-80 ימי חופשה בממוצע (כולל חגים וחופשת הקיץ), בעוד ההורים מקבלים על פי חוק, בין 10-12 ימי חופשה שנתיים (לא כולל חגים). בהולנד, הילדים בחופשה 65 ימים (כולל חגים וחופשת הקיץ) וההורים מקבלים על פי חוק, מינימום של 20 ימי חופשה שנתיים (לא כולל חגים).

הורים ישראלים מספרים על החופש הגדול בחו"ל

החלטנו לבדוק מה חושבים הורים ישראלים בעולם על הפער הזה, אז שאלנו אותם “איפה אתם חיים ומה ההבדל בכל הנוגע לחופשת הקיץ של הילדים?” – אלו תשובותיהם.

 

ניו יורק:

“בניו יורק יש הבדל בין בתי ספר שונים אבל בגדול, בית הספר חייב לספק לפחות 186 ימי לימודים בשנה בשביל להיות מתוקצב. לרוב, חופשת הקיץ נמשכת חודשיים וחצי. הקייטנות יקרות בטירוף (כמה אלפי דולרים לחודש).

 

להורים יש חופשות בהתאם לחוזה האישי מול מקום העבודה. לפי החוק מגיע מעט מאוד, ימים בודדים בשנה. אבל לרוב מעמד הביניים יש שבועיים שלושה חופש בשנה ועוד כמה ימים חופפים עם חופש בית ספר, כמו קריסטמס. למעמד סוציואקונומי נמוך יותר, באמת אלוהים יעזור. קשה להחזיק את הראש מעל המים”.

 

טורקיה:

“בטורקיה חופשת הקיץ מתמשכת על פני שלושה חודשים שלמים. יש קייטנות אבל לא כל כך הרבה כמו בארץ. המשפחה המורחבת מתגייסת לעזור. כמעט לכולם יש בתי קיץ ולרוב, הילדים נוסעים לבתי הקיץ ושוהים עם הסבא והסבתא או קרובי משפחה אחרים.

 

ההורים לוקחים חופשה שנתית מהעבודה (בתשלום) ושוהים עם הילדים כשבועיים”.

 

הודו:

“בבתי הספר האמריקאים בניו דלהי (וגם בקהיר ובבוקרשט), חופשת הקיץ מתחילה ב-20 ביוני והלימודים מתחדשים סביב 23 באוגוסט – חודשיים. מחיר הקייטנות הוא בערך 250 אירו לילד לשבוע. מטורף…

 

ההורים המקומיים לוקחים חופש מימי החופשה השנתית שניתנת להם וברוב הימים משתמשים בנני ובסבא וסבתא”.

 

פנמה:

“בפנמה הם יוצאים לחופשת מחצית ביולי לשלושה שבועות. לכולם יש עוזרת בית ומטפלת ובכל בניין יש בריכה. בנוסף, הרוב בעלי בית קייט”.

 

הונגריה:

“בהונגריה חופשת הקיץ היא במשך חודשיים. יש קייטנות, אבל המגוון לא גדול כמו בישראל. כל רובע של בודפשט מארגן לפחות קייטנה אחת בבתי הספר ובגנים על מנת לאפשר להורים עובדים להמשיך לעבוד ולשלם סכום סמלי. כמובן שהקייטנות האלו אינן אטרקטיביות כמו הקייטנות בישראל, אבל גם המחיר בהתאם.

 

הרבה הונגרים שולחים את ילדיהם הקטנים לתקופת הקיץ אצל הסבים והסבתות שגרים על פי רוב בכפרים מחוץ לבודפשט. הרבה הונגרים (גם שכירים וגם עצמאיים) יוצאים לחופשה של שלושה שבועות או חודש (מה שלא כל כך מקובל בישראל).

 

למעמד הגבוה ישנן קייטנות מקסימות שכוללות גם לינה (גם מגיל צעיר מאוד), אבל הן כבר יקרות עבור ההונגרי הממוצע ובאמת, רק מי שידו משגת, שולח את ילדיו לקייטנות כאלו”.

קריאה נוספת:
הירשמו לניוזלטר

All rights reserved © Ocean Group 2021