טיפים חשובים לכל מי שעובר לצרפת

מעבר למדינה אחרת מחייב הבנה בסיסית של התרבות המקומית, הנורמות והערכים של אזרחיה. אתר thelocal פירט את הטעיות הנפוצות ביותר שעושים זרים בצרפת. הנה הן לפניכם:

1. בונז'ור

המילה bonjour (שלום) מאד חשובה לצרפתים. ישנם כמה חוקים לגביה:
– אם אתם רוצים לקבל יחס ממישהו, אל תגידו "excusez-moi" (סליחה או סלח לי), כי אז תיחשבו כגסי רוח. במקום, אמרו בונז'ור.
– שימוש יתר במילה בונז'ור נחשב כגסות גם כן, מפני שזה מעיד ששכחתם שכבר בירכתם אות אותו אדם. השתמשו ב-“Ca va?” או “Re-bonjour”.

2. הבעת חיבה

בעבור הצרפתים, כל זמן הוא זמן טוב לנשיקות. אבל, לפי חוקי המקום, אתם לא מחויבים להרעיף נשיקות בהיכרות הראשונה. לעתים גם לחיצת יד תספיק, בייחוד בקרב הדור הישן.

ובכלל, נראה שקשה לזרים להסתגל לחוקי הנשיקות הנוקשים בצרפת, כמו לדוגמה: מתן שתי נשיקות בלחי (חוץ מפריז, בה נותנים ארבע נשיקות – שתיים בכל צד), כשהנשיקה הראשונה תמיד תתחיל בלחי השמאלית.

3. יחס אישי

אם אתם מגיעים למסיבה, לארוחה או למפגש כלשהו, עליכם לברך כל נוכח בנפרד. אולי כזרים תוכלו לחמוק מזה מעט ופשוט לנופף בידכם לכולם, אך אם אתם מעוניינים להיטמע בחברה הצרפתית, עליכם לגשת ולנשק אחד אחד. עם המבוגרים אפשר להסתפק בלחיצת יד.

4. הגעה בזמן

בישראל, אם תקדימו לארוחת ערב, סביר להניח שתקצרו שבחים. בצרפת לעומת זאת, הקדמה ולו של חמש דקות תגרור זעם קל בקרב המארחים, שלא אוהבים שתופסים אותם לא מוכנים. למעשה, רצוי אפילו לאחר ברבע שעה, כדי לתת להם מרחב תמרון.

5. שם פרטי

אם אתם מכירים מישהו או מישהי לראשונה, אל תפנו אליהם בשמם הפרטי. תתחילו ב-Madame או Monsieur ואם תקבלו אישור לכך, תוכלו לעבור לשמות פרטיים.

6. מסמכים רשמיים

דאגו שיהיו עליכם מספר עותקים של מסמכים חשובים כמו תעודת לידה, דרכון, תואר אוניברסיטאי ותעודות נוספות, מתורגמים לצרפתית ומסודרים יפה בקלסר. רוב הרשויות ידרשו מכם לשלוף במיידי מסמכים כאלו ואחרים.

7. ליטוף כלבים

אמנם בישראל אין שום בעיה להתכופף וללטף כלב זר לחלוטין, וזה אפילו מחמיא מעט לבעלים, בפריז זה נחשב לגסות רוח. עליכם לבקש רשות מבעל הכלב בזו הלשון: "?Bonjour. Je peux faire une carresse, s’il vous plait”. או משהו בסגנון.

8. תחבורה

טעות מבאסת ממש שעושים זרים בכל אירופה, היא לשכוח להחתים את הכרטיס ברכבת. הצוות לא סלחן במקרים כאלו ואף מחלק דוחות.

9. שביל אופניים

או בשמו הצרפתי – Vélib – שביל לרוכבי אופניים בלבד שעליו רוכבים שלא יהססו לרכוב דרככם אם תטעו ותלכו להם בנתיב.

10. הולכי רגל

כשאתם עומדים במעבר החצייה וממתינים לתורכם, אל תהיו פזיזים. גם אם הרמזור להולכי הרגל הופך לירוק, יש סיכוי סביר שלפחות שלושה כלי רכב יחלפו על פניכם.

11. בדיקה אצל הרופא

הולכים לבדיקה אצל הרופא? דאגו שתמיד יהיו לכם 23 אירו במזומן, שזה מחיר הפגישה. רבים לא יודעים ומניחים שכרטיס האשראי יפתור את הבעיה, אך לא כל הרופאים בצרפת מקבלים כרטיס אשראי ולכן הצטיידו בסכום המדויק במזומן.

12. אשראי או מזומן?

יש סכום מינימלי שעליו ניתן לשלם בכרטיס אשראי בצרפת. לכן, אם תכננתם לשלם על הבאגט שלכם באשראי, כדאי שתקחו אתכם לקופה לפחות עוד עשרה באגטים נוספים.

13. חוויה בקולנוע

חשקה נפשכם בסרט הוליוודי? בדקו טוב שהוא אכן יוקרן בשפתו המקורית. לצרפתים יש נטייה לדבב את הסרטים המוצגים בבתי הקולנוע ובכלל, וכך אתם עלולים למצוא את עצמכם יושבים מול סרט בצרפתית. חפשו את האותיות VOSTF בתיאור הסרט, שזה Original Version with French subtitles.

14. כביסה בלילות

אם אתם עוברים לפריז, חשוב לדעת שהקירות המפרידים בין הדירות די דקים. ולכן, הפעלת מכונת הכביסה בלילות עלולה להפריע את מנוחת השכנים ולגרור תגובות לא נעימות. השכנים שומעים הכל.

15. קבלת שירות

אם תנסו להתקשר למשרד כלשהו כדי לקבל שירות, נסו בין 10:00-12:00 או 14:00-16:00. מתי שיחתכם לא תקבל מענה? ב-09:00 בבוקר, בשעת הצהריים ובכל חודש אוגוסט.

16. עסקיות צהריים

אל תפספסו את ארוחת הצהריים בשעות המקובלות. ברוב צרפת (לא כולל פריז), המסעדות סוגרות בין השעות 14:00-18:00.

17. פנייה למלצרים

משמעות המילה Garçon היא ילד. אל תפנו כך למלצר, הוא עלול להיעלב. במקום, השתמשו ב-Monsieur או Madame.

18. טיפים

בישראל נהוג לחלק טיפים בגובה של 10-20 אחוזים על הרבה מן השירותים. בצרפת לא נהוג להשאיר תשר לנותן השירות. הרווחתם.

19. יין אדום כאפרטיף

אל תציעו לחברים הצרפתים שלכם יין אדום כאפרטיף, כלומר, לפני הארוחה. בצרפת נהוג לשתות Vin rouge (יין אדום) עם האוכל, לא לפניו ולא אחריו. לפני הארוחה אפשר להציע יין לבן או שמפניה.

קריאה נוספת:

• 9 נקודות חשובות על מערכת החינוך בצרפת

• למדו את השפה המקומית – זה ישתלם לכם

• בחנו את עצמכם: האם עשיתם את הטעויות הבאות?

יש לכם שאלות?
נשמח לעזור!

אנא מלא/י את הטופס וניצור איתך קשר בהקדם.

הפריט נוסף להזמנה שלך! 🙂