כיצד לתווך לילדים בחו"ל את המלחמה בארץ?

מאת: נדב שקד, פסיכולוג.
קליניקת עננים
5 בפברואר 2024

המלחמה הנוכחית בישראל קשה ומורכבת. להבדיל מאירועי עבר, המלחמה מתועדת באמצעים מגוונים. החמאס משתמש בטרור פסיכולוגי ומפיץ במזיד תיעודים מחרידים.

אחת המטופלות שלי סיפרה שהבת שלה חוששת שמחבלים יחדרו לביתה ויפגעו בה ובמשפחה, אף על פי שהמשפחה בכלל מתגוררת באי במרכז אמריקה.

ילדים עלולים להגיב בחששות ודאגות לשלום בני המשפחה. קשיי שינה, ירידה בתפקוד הלימודי – חברתי, קשיי קשב וריכוז, התפרצויות זעם הם חלק מהסימפטומים הנצפים בימים אלו.

יש את התחושה, שלהבדיל מאירועי עבר, במלחמה הנוכחית כמעט כל אדם בישראל הוא במעגל פגיעה, מכיר באופן ישיר או עקיף אדם אשר נפגע במלחמה הנוראית.

משפחות ישראליות רבות בחו"ל, חוות קשיים מיוחדים למול המציאות המורכבת. בין היתר לנוכח אמירות באמצעי התקשורת לפיהם אנו מדינה בהישרדות. המושג "מלחמה על הבית" עשוי להיות מאיים ולעורר הרבה תחושות. ילדים ומתבגרים ברילוקיישן המחזיקים בתחושת שייכות וזיקה לישראל עשויים לחוש דחק וחששות לגורל המשפחה והחברים בארץ.

כיצד נוכל לתווך את אירועי מלחמה עבור ילדים מעבר לים?
בטור הבא אציג כמה עקרונות מומלצים:

1. קודם כל, עדיף בכלל לא לחשוף ילדים צעירים לזוועות אירועי השעה במדינת ישראל. מרבית הילדים עדין נהנים מ"גן העדן של תמימות" וחבל להפר זאת. חשוב להסביר בקצרה שקיימת מלחמה בישראל, אך מומלץ לעשות זאת מבלי לפרט על מורכבות האירוע.

2. עבור ילדים בוגרים יותר, השואלים שאלות ומתעניינים, נוכל להסביר שבעוד שנראה מהצד כאילו ישראל היא אזור מלחמה גדול, בסך הכל חלקים גדולים מאוד בישראל הם בטוחים ומרבית תושבי ישראל מנהלים את שגרת חייהם בצורה בטוחה למדי.

3. בהמשך לכך, אתם ומשפחותיכם בטוחים גם כן, בוודאי במדינה בה אתם נמצאים. כדאי גם לומר שמדובר באירוע מאוד מאוד מאוד חריג ויוצא דופן בקנה מידה היסטורי. ציון החריגות מסייע לילדים להבין שהאירוע המחריד אינו עניין שבשגרה. שגרת החיים בטוחה בדרך כלל.

4. ניתן לספר לילדים שמה שמאפשר למרבית אזרחי ישראל לנהל את שגרת חייהם היא קיומם של מערכות ביטחון אשר שומרות על אזרחי ישראל. לצבא ההגנה לישראל מערכת הגנה אווירית מהמתקדמות בעולם. כמו כן, הרבה מאוד מאזרחי ישראל עולים על מדים ונלחמים להגן על גבולות המדינה. הצבא הישראלי טכנולוגי מאוד, חיילינו אמיצים, מלאים ברוח ובתחושת צדקת הדרך. הדבר יכול לסייע לתחושת הביטחון של הילדים ויציאה מתחושה של חוסר אונים.

5. מומלץ להזכיר לילדינו שהרבה מהדברים המופצים ברשתות אינם נכונים. הרבה מאוד פעמים מופצים חצאי אמיתות. זוהי הזדמנות להזכיר לילדינו כיצד נכון להתנהל במרחב המקוון בצורה בטוחה.

6. החוסן של הילדים שלכם מתחיל בכם. מיצאו את הדרך לשמור על החוסן הנפשי שלכם. נסו לצמצם חדשות, החליפו מחשבות מדאיגות בפעילויות הפגתיות, שמרו על עצמכם עסוקים, תרבו במפגשים חברתיים וכו' (עוד על חוסן – בפוסט נפרד).

7. המלחמה, לצערנו, הנה הזדמנות להזכיר לילדים את מקומה של ישראל כבית לאומי לעם היהודי. יש בכך כדי לחזק את הזהות היהודית – ישראלית של ילדינו. זה רלוונטי בעיקר למתבגרים אשר עסוקים בגיבוש זהות. זוהי גם הזדמנות להסביר לילדים על הקונפליקט המזרח תיכוני, במיוחד בימים אלו בהם ילדים רבים עשויים להיחשף לנרטיב שאולי אתם ההורים אינו מזדהים עימו.

8. לא מומלץ להיכנס לפוליטיקה. בדרך כלל אין בכך שום תועלת לילדינו למרות שאותנו המבוגרים לעיתים הדבר מאוד מעסיק.

9. חישבו עם הילדים על דרכים בהם אתם כמשפחה יכולים לסייע במאמץ המלחמתי: שליחת ציורים לחיילים בחזית, הגדלת המעורבות בקהילה היהודית המקומית, פעולות התנדבותיות של גיוס כספים, הסברה ברשתות חברתיות (בשיקול דעת, עדיף בצורה שלא תפגע ביחסים החברתיים) ועוד. זכרו שהתנדבות ועשייה למען הזולת היא אחד הדברים שהכי מחזקים את תחושת החוסן.

10. במידה ואתם מזהים שינויים משמעותיים בתפקוד ילדיכם – למשל, שינויי מצב רוח, שינויים בהרגלי השינה, האכילה, בתפקוד החברתי – מומלץ לפנות להיוועצות עם איש מקצוע.

קבוצת OCEAN העוסקת בליווי מתניידים בתהליך הרילוקיישן, תשמח לחבר אתכם לאנשי מקצוע טיפוליים, בעלי נסיון, המתמחים בסוגיית הרילוקיישן.

פנו אלינו!

יש לכם שאלות?
נשמח לעזור!

אנא מלא/י את הטופס וניצור איתך קשר בהקדם.

הפריט נוסף להזמנה שלך! 🙂