מלזיה - המדינה המפתיעה של המזרח

רוחות החלום הרטוב של הרילוקיישן נושבות בדרך כלל לעבר המערב. אך דווקא לאחרונה נשמעים קולות מרוצים מכיוון המזרח. בסקר שערכה חברת HSBC בקרב מתניידים ברחבי העולם, דורגו המדינות הטובות ביותר לרילוקיישן מבחינת קריירה וכלכלה, ונחשו מה – סינגפור, הונג קונג, סין, הודו, אינדונזיה, הפיליפינים ומלזיה מככבות.

 

כבר מעל לעשור שמלזיה משמשת כמוקד עלייה למתניידים מאירופה, צפון אמריקה, אוסטרליה ומדינות נוספות במזרח, ככל הנראה בשל העובדה שחברות רבות רואות בה כשוק עולה בתחומי הפיתוח והשירותים. וגם כנראה, בגלל עלויות התפעול הזולות שהיא מציעה. רוב החברות הזרות שפותחות סניפים במלזיה עוסקות בתחומי הפיננסים, החינוך, התקשורת, הבנייה, טכנולוגיית המידע והתיירות.

הקשר הישראלי

מלזיה מונה 22,662,365 אזרחים, רובם הגדול מוסלמים. לכן כנראה הוציא המטה לביטחון לאומי אזהרה חמורה להימנע מביקור במלזיה ואף קרא לישראלים השוהים בה לעזוב בהקדם האפשרי.

 

במאה ה-18 כן הייתה קהילה יהודית קטנה במלזיה, שהלכה ונכחדה עם השנים. זכר אליה ניתן למצוא בצורת בית קברות יהודי בפננג. המצבה העתיקה ביותר בבית העלמין הזה מתוארכת ל-9 ביולי 1835 והיא שייכת לאישה בשם שושן לוי. בית העלמין עדיין פתוח לקבורה.

 

אם יש לכם דרכון זר ותדאגו להסתיר את יהדותכם, לא צריכה להיות לכם בעיה להיכנס למדינה. אם תרצו להגיע לנסיעת עסקים קצרה, תצטרכו להוציא אישור מיוחד מהמשרד לביטחון פנים.

לעבוד, ולאהוב את זה

אז אם יש לכם דרכון זר, שימו לב לתוצאות הסקר: יותר מ-50% מהמתניידים שחיים במלזיה מעידים על שיפור ברמת הסיפוק בעבודה. הם מספרים על תנאי עבודה שחושפים אותם לאתגרים מקצועיים רבים ומקנים להם מיומנויות נוספות. לכן גם הזדמנויות לקידום בעבודה תדירות יותר.

 

וניחא הקידום והכסף, אבל באופן מפתיע, 19% מהמתניידים למלזיה מעידים שהם נהנים להגיע לעבודה, ו-21% אפילו אוהבים את הבוס שלהם

סל הטבות לעובדים

מבחינת שכר והטבות, מדובר גם כן בשיפור משמעותי עבור עובדים רבים:

 

  •  השכר השנתי במלזיה בעבור מתניידים עומד על 109,000$ (כ-35,000 ש”ח לחודש).
  • הטבות נוספות: מגורים, העברות, שכר לימוד לילדים, ביטוח בריאות ומימון חופשה במדינת המוצא.
  • בסקר, 42% מהנשאלים דיווחו שקיבלו גם שילוח חפצים אישיים מטעם החברה.

כמובן שהנתונים משתנים בהתאם לניסיון המקצועי ודרג העובד.

 

כשמדברים על שכר, נהוג לציין גם את נושא יוקר המחייה, על מנת להבין לעומק כמה באמת שווה הכסף שלכם באותה מדינה. במלזיה, המקומיים טוענים שהמחייה יקרה, אך לעומת ארה”ב, אנגליה, קנדה ואוסטרליה, עלות המחייה בה נחשבת לנמוכה.

תושבי מלזיה עובדים קשה, אבל נהנים יותר

מלזיה דוגלת בשילוב נדיר בין חיים אישיים לחיים מקצועיים והשאיפה היא, שלכל אדם תהיה את האפשרות לחוות את שניהם.

 

שעות העבודה למקומיים הן לרוב 08:00 עד 17:00, שישה ימים בשבוע. ישנם ארגונים בינלאומיים שמאפשרים לעובדיהם להשלים את השעות בחמישה ימי עבודה. כל עובד זכאי רק ל-10 ימי חופשה בשנה, לא כולל חגים (מלזיה ידועה בחגיה הרבים). ובנוסף, 14 ימי מחלה.

 

ועדיין, הרבה מהמתניידים מעידים שלאחר המעבר הם מצליחים לבלות יותר עם בני משפחתם – 63% אומרים שלעומת מדינת מוצאם, במלזיה יש להם את הזמן והיכולת הכלכלית ליהנות מהמשפחה שלהם.

 

בכל הנוגע לזוגיות, 43% טוענים שמערכת היחסים עם בן או בת הזוג השתפרה לעומת 15%, שטוענים בדיוק את ההיפך.

תחבורה

למלזיה תשתיות מצוינות. יש שיגידו שהן הכי טובות בכל אסיה. בשעות העומס הכבישים אמנם פקוקים כמו כביש החוף בשבע בבוקר, אך ניתן להתחמק מהם באמצעות כבישי אגרה שמפוזרים במדינה. את כרטיסי ה- Touch-n-Go לכבישים הללו ניתן לרכוש בכל קיוסק, תחנת דלק וחנות נוחות.

 

בעיר הבירה קואלה למפור תמצאו רכבת קלה, שפתרה הרבה בעיות תחבורה בעיר. הרכבת מגיעה ליעדים מרכזיים בעיר, ביניהם גם שדה התעופה. ומי שלא אוהב לנהוג יגלה שלרשותו מוניות בשפע, בתעריפים נמוכים יחסית. כל כך נמוכים, שיש כאלה שפשוט שוכרים מונית ליום שלם.

ניהול משק הבית במלזיה

לעתים בהעתקת איכות חיים, בן או בת הזוג נפגעים, לפחות בהתחלה, כיוון שאין להם עדיין מקום עבודה והם מרגישים משועבדים לניהול משק הבית. במלזיה, העסקת מנהל/ת משק בית וטבח/ית זה עניין שבשגרה, בייחוד אם יש ילדים. צריכים מנהלת משק בית קבועה? יש גם בתים שבנויים מראש עם מגורים לאחת כזאת.

 

אם זה רצונכם, תדאגו להעסיק עובדים עם המלצות ובדקו את הניירת שלהם, לוודא שהם עובדים חוקיים. ישנן סוכניות מהימנות שיכולות לסייע לכם בעניין, תמורת עמלה קטנה. השכר הממוצע לעובד + מגורים נע בין 205-280 דולר לחודש.

מערכת בריאות מצוינת
יש סיבה מאד טובה למספרים הגוברים בתיירות המרפא במלזיה – שירותי הבריאות המצוינים שלה (הן הפרטיים והן הציבוריים). בין תחומי הרפואה המפותחים ביותר: רפואת שיניים, קרדיולוגיה, גסטרו, אורתופדיה, כירורגיה כללית וכירורגיה פלסטית.   מערכת הבריאות במלזיה לא רק גוברת על שכנותיה באסיה, אלא מתעלה גם על מערכת הבריאות של מדינות כמו ניו זילנד, ספרד, אירלנד ואיטליה. בנוסף להיותה מצוינת, כל אזרח במדינה יכול להרשות לעצמו לשלם על שירותי הבריאות הנרחבים. וגם אם לא, המדינה עדיין מחייבת את כולם, כולל מתניידים, לעשות ביטוח רפואי.   גם אתם לקראת רילוקיישן? בואו אלינו לפגישת ייעוץ ללא עלות .
אולי יעניין אותך גם:
הירשמו לניוזלטר