תפריט

הכירו את מערכת הבריאות בצרפת

בין כל הדברים החשובים שיש לעשות כשמתכננים רילוקיישן, יושבת גם ההחלטה החשובה בנושא ביטוח בריאות למשפחה. הרי בישראל לכולם יש את הקופה אליה נולדו והתשלומים עבורה יורדים אוטומטית, אך כשמדובר ברילוקיישן, אם אתם באמת רוצים להעתיק את איכות חייכם, עליכם לדאוג גם לנושא החשוב הזה.

לביטוח הבריאות שתעשו במדינה החדשה יש קשר ישיר להחלטות המס שלכם. אם ניתקתם תושבות, אין בעיה, כיוון שכעת אתם תושבים של מדינה אחת ותוכלו לדאוג לצרכים הרפואיים שלכם רק שם. אך אם החלטתם להישאר אזרחי ישראל, תצטרכו לשלם בשתי המדינות עבור אותם ביטוחים רפואיים שהחלטתם לרכוש.

ביטוח בריאות בצרפת

ההחלטה הופכת לקלה יותר אם אתם מתניידים לצרפת, בה מערכת הבריאות הציבורית פתוחה לכולם, כולל עובדים ממדינות אחרות והיא זהה מאד למערכת הציבורית בישראל. כל עוד אתם משלמים לביטוח הלאומי, מערכת הבריאות הציבורית, שמכסה 75% מההוצאות הרפואיות של אדם ממוצע, זמינה עבורכם.

מדובר בשירותים ברמה גבוהה מאד ועדיין, ל-85% מהאוכלוסייה יש בנוסף ביטוח בריאות פרטי. אלו ששוהים בצרפת פחות מ-183 ימים בשנה, אינם זכאים לביטוח בריאות ציבורי ועליהם לפנות לגורמים פרטיים כדי לכסות את האלמנט הזה.

איך מצטרפים למערכת הבריאות בצרפת?

כאמור, עליכם להצטרף לביטוח הלאומי הצרפתי. אם אתם מתניידים דרך מקום העבודה, המעסיק אמור לדאוג לביורוקרטיה הזו עבורכם. אם לא, עליכם לדאוג לזה בעצמכם בסניפי CPAM דוברי אנגלית.

לאחר ההרשמה תקבלו כרטיס קופת חולים, שבצרפת נקרא Carte Vital, באמצעותו ניתן לקבל שירות. כמו בארץ, גם בצרפת תתבקשו לשלם סכום יחסי עבור טיפולים מסוימים. אם אין ברשותכם את הכרטיס, תצטרכו לשלם את מלוא המחיר במקום המטפל ולאחר מכן להגיש טפסי החזר. ההחזר ייכנס ישירות לחשבון הבנק שלכם וכך המערכת גם תזכור אתכם להבא. אם בידכם גם ביטוח פרטי, תצטרכו לפנות לחברה בנפרד לקבלת ההחזר ממנה.

מה חשוב לדעת על מערכת הבריאות הציבורית בצרפת?

• ישנם רופאים שמקבלים מטופלים רק באופן פרטי ולכן חשוב לברר זאת מראש, לפני קביעת התור.

• ישנם הרבה רופאים דוברי אנגלית, אך רוב הצוותים הסיעודיים דוברים רק צרפתית. נסו ללמוד כמה מילים משמעותיות כמו “אני לא מרגיש טוב”, “אני רוצה לראות רופא” או “יש פה מישהו שדובר אנגלית?”.

• בפריז יש בית חולים אמריקני בו כל העובדים דוברים אנגלית.

• המערכת אינה מכסה טיפול על ידי פסיכיאטרים, פסיכולוגים וכירופרקטים.

• לעתים, תרופות דומות משווקות תחת שם שונה בכל מדינה ולכן אם ישנן תרופות קבועות שאתם נוטלים, בקשו מהרופא המטפל בארץ את השם הגנרי או המדעי של התרופה, כדי שחלילה לא יתנו לכם תרופה אחרת.

אם אתם מעוניינים גם בביטוח בריאות פרטי, בדקו קודם עם מקום העבודה ששולח אתכם, אם זהו סעיף שניתן להכניס לחוזה העבודה. הרבה מעסיקים מבטחים את עובדיהם ובני משפחתם כחלק מחבילת הרילוקיישן.

רוצים לדעת מה עוד מגיע לכם במסגרת חבילת הרילוקיישן. בואו אלינו לשיחת ייעוץ ללא תשלום.

עוד מידע שיעניין אתכם:
הירשמו לניוזלטר