ניתוק תושבות

האם אתם עומדים בקריטריונים?

עולם הרילוקיישן מורכב מהחלטות רבות, החלטות שבסופו של דבר משפיעות על כל תחומי החיים – נדל"ן, היבטים רפואיים, הכנסות והוצאות, מסגרות חינוכיות לילדים ועוד.

בכל הנוגע לרילוקיישן ומס הכנסה ניתוק תושבות היא אחת מאותן החלטות משמעותיות.

תוכן עניינים

ניתוק תושבות מס הכנסה

לפני שנצלול לעומק בנושא המורכב הזה כדי להבין איך מנתקים תושבות, חשוב לציין שאם תחליטו לנתק תושבות, עדיין תיחשבו אזרחי ישראל. אמנם לא תידרשו לשלם את דמי הביטוח הלאומי, מס הכנסה ומסים נוספים ואפילו לא תידרשו להצהיר על הכנסותיכם – אך בהתאם, לא תקבלו שירותים רפואיים, קצבאות מהביטוח הלאומי והטבות להם זכאים תושבי המדינה.

כשתחליטו לחזור להיות תושבים בישראל, תזכו לתנאים מסוימים, הקלות והטבות של תושבים חוזרים.

קריטריונים לניתוק תושבות לצרכי מס

איפה נמצא מרכז החיים שלכם?

תושב חוץ הוא כזה שמרכז החיים שלו אינו בישראל לפי אחד משלושת הסעיפים הבאים:

  1. המישור האובייקטיבי: בוחן היכן רוב הקשרים הכלכליים, המשפחתיים והחברתיים שלכם נמצאים. המדינה בוחנת קריטריונים כמו מקום המגורים של המשפחה הגרעינית, מקום העבודה, מקום האינטרסים הכלכליים ומקום הפעילות בארגונים שונים. כך למשל, אם בבעלותכם בית בישראל, עליכם להשכיר אותו לתקופה ארוכה של שנתיים לפחות כדי שהוא לא ייחשב כבית הקבע שלכם בישראל.
  2.  חזקות כמותיות: קיימת חזקה כמותית של 183 ימים בשנה, כלומר אם הייתם 183 ימים בשנה מחוץ ישראל, מרכז חייכם אינו נמצא בישראל. חזקה נוספת מתקיימת ככלל אם שהיתם בישראל 425 ימים על פני שלוש שנים. החזקות הכמותיות ניתנות לסתירה וישנן דרכים להוכיח שמרכז חייכם היה דווקא בחו"ל באותם זמנים – לכן חשוב להתייעץ עם מומחה במיסוי. סעיף טכני נוסף קובע שתושב חוץ הוא זה ששהה בחו"ל ארבע שנים רצופות, כשלפחות 183 ימים מחוץ לישראל בשנתיים הראשונות.
  3.  המישור הסובייקטיבי: הצהרת כוונות שלכם, כשיש להן סימוכין שנתמכים בראיות חיצוניות ועולים בקנה אחד עם הסממנים המהותיים.

ברגע שתוכיחו לרשויות שאתם תושבי חוץ, תוכלו לנתק תושבות.

האם ניתוק תושבות זו ההחלטה הנכונה עבורכם?

אחרי שאתם יודעים בוודאות שאתם עומדים בקריטריונים עבור ניתוק התושבות, החליטו האם הצעד בכלל יטיב עמכם. אם אתם נוסעים לתקופה קצרה של עד שנה, אולי עדיף לכם להגיש דוחות מס בישראל ולהמשיך להעביר את תשלומי הביטוח הלאומי בהוראת קבע, כדי לשמור על זכויותיכם בישראל.

באם החלטתם שמדובר בצעד הנכון עבורכם, עליכם להיכנס לאתר של הביטוח הלאומי ולהוריד את השאלון לקביעת תושבות. שאלון זה נועד לקבוע אם אכן מרכז חייכם אינו בישראל. מלאו אותו בקפידה ובזהירות והוסיפו מסמכים שיגבו את שאתם כותבים.

דרך נוספת, קלה יותר, היא להיעזר במומחים של אושן, שיעשו זאת עבורכם.

מובן שבמידה והחלטתם לאמץ את חלופת ניתוק התושבות, אתם נדרשים לבחון את כל הנכסים שבבעלותכם בישראל ולשקול את מכירתם ו/או השכרתם. לגבי נכסים פנסיוניים (ביטוחי מנהלים/קרנות פנסיה/קרן השתלמות), מומלץ להתייעץ עם סוכן פנסיוני ובמידת האפשר למשוך אותם (אם מדובר בנכסים נזילים).

חסרונות ניתוק תושבות

ניתוק תושבות לצרכי מס פוגע בזכויות כמו הטבות מס שקשורות לרכישה ולמכירה של דירת מגורים בישראל. בנוסף, מי שחדל להיות תושב ישראל וירצה לשוב, ייאלץ לקבל שירותי בריאות בישראל רק לאחר תקופת המתנה או לפדות את התקופה עבור תשלום של סכום בלתי מבוטל. תקופת ההמתנה המרבית היא ששה חודשים.

החלטתם שלא לנתק תושבות?

אם החלטתם שלא לנתק את תושבות, אתם נדרשים להגיש דוחות מס בישראל, כלומר – תצטרכו לנהל מערכת חשבונאית כפולה ובהתאם לזאת, יהיו לכך השלכות על ההכנסה שלכם בנטו, על פוליסות הביטוח ואפילו על הנדל"ן שברשותכם.

ניתוק תושבות ביטוח לאומי

הגשת דוחות המס עלולה להשפיע גם על החבות בדמי הביטוח הלאומי. מכל מקום, לגבי ביטוח לאומי, הסדירו מראש הוראת קבע לביטוח הלאומי, אחרת כל עיכוב בתשלום יגרור קנסות כבדים וסנקציות מיותרות.   כך נכתב באתר הביטוח הלאומי: "תושב/ת ישראל השוהה בחו"ל במשך שנתיים רצופות או יותר, ואינו משלם דמי ביטוח בריאות למוסד לביטוח לאומי בארץ, והוא מפגר בתשלום דמי הביטוח תקופה של 12 חודשים לפחות, תישלל ממנו הזכות לקבלת שירותים רפואיים בארץ על-פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי לתקופה מרבית שעד 6 חודשים לכל היותר".

קראו עוד על זכויות המתניידים בביטוח הלאומי

ריכזנו עבורכם את סל השירותים המלא לצרכי הרילוקיישן – לחצו כאן

Ocean כאן כדי לעזור לכם להיערך לאתגרים שבתהליך הרילוקיישן – צרו קשר לשיחת ייעוץ

אין באמור משום ייעוץ משפטי ו/או מקצועי ובכל מקרה רצוי לקבוע פגישת ייעוץ בסוגיות המוזכרות במאמר זה.

יש לכם שאלות?
נשמח לעזור!

אנא מלא/י את הטופס וניצור איתך קשר בהקדם.

הפריט נוסף להזמנה שלך! 🙂