ראש בראש: ניו יורק VS לוס אנג'לס - יוקר מחיה

כישראלים שחיים תחת עול יוקר המחייה, מיד נבחין בדבר גם במדינות אחרות. כן, גם בתהליך רילוקיישן לניו יורק וללוס אנג’לס, אין צורך ביותר ממבט חטוף כדי להבין שניו יורק נחשבת לאחת מהערים היקרות ביותר בארה”ב.

מגורים בניו יורק ידרשו מכם סכום גבוה יותר כל חודש מ-LA. לדוגמה, אדם שרגיל להוציא סכום של כ-4,100 דולר בחודש ב-LA, ייאלץ להיפרד מכ-6,475 דולר בניו יורק, כדי לשמור על רמת חיים זהה.

ניו יורק יקרה יותר בכל הנוגע למחירי שכר הדירה, המסעדות ומוצרי המכולת הבסיסיים, אך בהתאם, גם השכר בה גבוה יותר – כ-4,295 דולר לאחר מסים לעומת מה שתוציאו ב-LA – כ-3,590 דולר.

תחבורה

בניו יורק כמעט בלתי אפשרי להחזיק רכב בגלל פקקי התנועה, המחסור בחנייה ובכלל – למה לבזבז כסף כשלרשותכם עומדת מערכת התחבורה הציבורית מהטובות בעולם?

הרכבת התחתית מגיעה כמעט לכל מקום, ובנוסף ישנם אוטובוסים זמינים ומוניות צהובות שתרות ברחבי העיר בכל שעות היום והלילה. ובל נשכח שאפשר גם לרכוב על אופניים! מעניין לגלות שמחירי התחבורה הציבורית עדיין יקרים יותר בניו יורק מבחינת כרטיסים יומיים או חודשיים, אך נסיעה במונית תעלה לכם יותר דווקא ב-LA.

אם כבר רכשתם רכב באחת מן הערים, מחירי הדלק זהים, בעוד הרכב עצמו יעלה קצת יותר, איפה? אם ניחשתם ניו יורק, צדקתם.   

דיור ושירותים ציבוריים

בתהליך רילוקיישן, בדרך כלל שוכרים דירה, אלא אם מדובר במעבר לתקופה ארוכה ואז מומלץ לרכוש בית, אם אפשר. מחיר השכירות בניו יורק יעלה בין 50% ל-90% יותר ממחירה של דירה דומה (מבחינת כמות חדרים ומיקום) בלוס אנג’לס! כך למשל, דירת שלושה חדרים במרכזLA  תעלה כ-$2,620 לחודש בעוד שתאומתה הניו יורקית תדרוש מכם לנבור בכיס ולהוציא כ-$4,850.

אם בחרתם להשתקע ולקנות נכס, צפו להבדל אפילו יותר משמעותי לרעתה של NY. גם מחירי השירותים כמו מים, חשמל ואינטרנט עולים יותר בתפוח הגדול.  

מוצרים בסיסיים

כאמור, סל הקניות הבסיסי יעלה יותר בניו יורק (מפתיע, לא?). מתוך מבחר מוצרים שרובנו רוכשים, כדוגמת ירקות, פירות, ביצים וחלב, טווח המחירים בין שתי הערים נע בין 20% ועד ליותר מ-100%. להמחשה: קילו עגבניות יעלה 2.26 דולר ב-LA בעוד שב-NY תשלמו $4.68 על כמות זהה.

גם מחיר הסיגריות מוכפל, ובעצם אחד מהמוצרים היחידים שעליו תשלמו יותר בסופרמרקט בלוס אנג’לס היא בירה, גם מיובאת וגם תוצרת מקומית. לחובבי השתייה – יין עדיין יעלה לכם כשליש יותר בניו יורק, לשיקולכם 🙂

חיי הפנאי

ארוחת שלוש מנות לזוג במסעדה ממוצעת בלוס אנג’לס תעלה בסביבות ה-60 דולר, בעוד בניו יורק המחיר יקפוץ ל-80. גם הבירה, שעלתה יותר בסופרמרקט ב-LA – תעלה יותר במסעדה והרבה יותר בניו יורק. אפילו ארוחה במקדונלד’ס תהיה יקרה יותר (בדולר אחד) בניו יורק, אבל לפחות מחיר כוס קפה נשאר זהה בשתי הערים.

בכלל, תרבות הפנאי בניו יורק תאלץ אתכם לבזבז לא מעט, בין אם מדובר במנוי למכון כושר ($79 לעומת $41) ובין אם סתם בא לכם לצפות בסרט בקולנוע. אפילו כשזה מגיע לביגוד נבחין בהבדלים במחירים בין שמלות זהות באותה הרשת, כשהשוני היחידי הוא במיקום הסניף.

מסקנה: כדי לשמור את מסעות השופינג ל-LA 🙂 

עוד בסדרה NY vs LA:
הירשמו לניוזלטר