רילוקיישן ופנסיה – מה חשוב שתדעו?

תהליך יציאה לרילוקיישן כרוך בהרבה סידורים, בירוקרטיה ונושאים שיש לטפל בהם. אחד מהם והוא חשוב לעתידכם ולעתיד בני משפחתכם הוא כל מה שקשור לביטוחים ולפנסיה.

שליחת עובד ישראלי מטעם החברה לרילוקיישן כרוכה לרוב בניתוק יחסי עובד-מעביד בין העובד לחברה הישראלית ששלחה אותו, והעסקה שלו על ידי החברה המקומית במדינת היעד. הדבר עלול לפגוע ברמת הביטחון הפנסיוני של העובד ומשפחתו. תוכנית ביטוח המנהלים וקרנות הפנסיה של העובד כוללות שלושה רכיבים: חסכון פנסיוני, ביטוח אובדן כושר עבודה וביטוח חיים. לניתוק קשרי עובד-מעביד עם המעסיק הישראלי יש השלכות  – הפסקת החסכון הפנסיוני תפגע בעובד בעת היציאה לפנסיה. לגבי אובדן כושר עבודה – אמנם חלק מהחברות רוכשות לעובדים בחו”ל ביטוח אובדן כושר עבודה מקומי אבל הביטוח דורש שבמקרה של אובדן כושר עבודה , העובד יישאר במדינת היעד וברוב המקרים העובד ירצה לחזור לישראל. לכן, כדאי להסדיר את הכל בטרם יציאתכם ולקבל ליווי מקצועי. 

אצלנו ב-ocean  תוכלו לקבל ליווי בתחום הפנסיוני שכולל אספקטים שונים כגון: 

  • טיפול בסיום עבודה במעמד שכיר והמלצות לגבי מיסוי פיצויים בעזיבת העבודה.
  • הקמת ביטוח בריאות ברצף ביטוחי – הגדרת תוכנית וכיסויים נלווים נדרשים עבור העובד וכל בני המשפחה.
  • טיפול בכיסויים הנוכחיים והתאמת סל הביטוח של העובד לצרכים המיוחדים שלו ושל משפחתו. צריך לדון בכל כיסוי ביטוחי ולבחון האם יהיה נכון להמשיכו או לבטלו.  חברות רבות מעבירות את העובד הישראלי לחברה המקומית בארץ היעד מבלי לבדוק מה הן הטבות הביטוח הפנסיוני המקומיות ומבלי לנסות ולהתאים אותן לעובדה שלעובד הישראלי יש צרכים ייחודיים. האם להמשיך את הריסק הזמני ? מה קורה בשלב ב’ אחרי הקמת תוכניות במדינת היעד? ועוד. חלק הפנסיה דורש התייחסות שונה מחלק הביטוח. כל כיסוי שיבוטל בביטוחים הקיימים היום, ידרוש הצהרת בריאות מחודשת בעת החזרה לארץ.
  • פוליסות ביטוח פרטיות – ביטוחי חיים, בריאות, מחלות, נכויות ועוד –דיון בכדאיות המשכת התכניות וטיב הכיסוי בכל פוליסה בנפרד.
  • כיסוי אובדן כושר עבודה – המשכיות עד הסדרת הביטוח במדינת היעד.  
  • טיפול בניירת סיום העבודה והגשה לפקיד שומה להסדרת המיסוי. 
  • ליווי בפתיחת התכניות במדינת היעד ועזרה בבחירת התכנית המתאימה ביותר עבורכם.

באופן כללי יהיה כדאי למשוך את החסכונות הנזילים כגון קרנות השתלמות שכבר הגיעו לנקודת היציאה שלהם לאחר שש שנים  והחסכונות לטווח קצר, קרוב ליציאה לרילוקיישן. 

 

אם אתם בשלב של חזרה לישראל, גם כאן חשוב שתדעו שכאשר תחזרו לארץ, המעסיק לא מחויב להפריש עבורכם לחסכון פנסיוני בששת החודשים הראשונים להעסקתכם. לכן כדאי לדאוג לכך מבעוד מועד ולפתוח קרן פנסיה פרטית. 

 

הירשמו לניוזלטר