תפריט

רילוקיישן כמשפחה מפוצלת

רילוקיישן הוא תהליך מורכב. את זה אנחנו כבר יודעים. אבל מה קורה אם עוברים אותו כמשפחה מפוצלת? הורים שנפרדים? כשרק חלק מבני המשפחה עושים רילוקיישן? אז התהליך הופך עוד יותר מורכב וטומן בחובו בדרך כלל גם קשיים בירוקרטיים וגם רגשיים.

 

לרילוקיישן מפוצל יכולות להיות סיבות רבות: משפחות להורים גרושים שמנהלים הורות משותפת ואחד ההורים קיבל הזדמנות לרילוקיישן, המשפחה עשתה רילוקיישן ואז ההורים החליטו להיפרד, רילוקיישן כאשר הילדים כבר לא חיים בבית, חלק מהילדים נשארים בישראל למשל בעקבות שירות צבאי ועוד סיבות ומקרים שונים. יש 2 סוגים עיקריים: הורים שמתפצלים או ילדים שמתפצלים – מחליטים להישאר/לעזוב לטובת רילוקיישן . 

 

פעמים רבות עצם המעבר והקשיים שהוא מציב גורמים לעומס על מערכת היחסים ובני הזוג מוצאים עצמם בסכסוך שמוביל לפרידה. לכן חשוב בין השאר לקחת גורם מקצועי שילווה את המשפחה בתהליך ויקל על הנושאים הטכניים והרגשיים הכרוכים במעבר. 

 

גם העלויות המשפחתיות למשפחה מפוצלת יקרות בעשרות אחוזים ממשפחה שלא מתפצלת, בעקבות שכירות בית נוסף, עלויות הביקורים ועוד.

 

ולגבי סוגיות משפטיות: אם בני הזוג מחליטים להיפרד ולהמשיך לגור בחו”ל, כל ענייניהם יידונו במדינה הזרה ורק אם יש להם רכוש ישראלי הדיון לגביו יתקיים לפי הדין הישראלי. חשוב לוודא האם שהות בן /בת הזוג תלויה בבן הזוג העובד. שהות בלתי חוקית תהווה בעיה להישאר לגור במדינה הזרה. אם שני בני הזוג מחליטים לחזור לארץ לאחר הפרידה אז הדיונים יתנהלו כאן בישראל. הסוגיה מורכבת יותר אם אחד מבני הזוג מחליט לחזור לישראל והשני להמשיך להתגורר במדינה הזרה. צריך להחליט לגבי המשמורת על הילדים , האם הילדים חוזרים לארץ? הסדרי שהייה, הסדרי ביקורים וכדומה. 

 

היכן יגורו הילדים? הורה שחוזר לישראל ומעוניין שהילדים יבואו עמו יטען שישראל היא עדיין מרכז החיים שלהם. הדבר תלוי כמובן בגיל הילדים ובזמן השהות ברילוקיישן. קרבה למשפחה המורחבת גם יכולה להיות שיקול. חשוב לדעת שאם שני ההורים גרים במדינות שונות, במקרים רבים נדרשת הסכמה של שני ההורים כאפוטרופוסים של הילד כמו רישום למוסד חינוכי, הוצאת דרכון, ניתוח וכדומה. 

 

יש עוד נושאים רבים שצריך לתת עליהם את הדעת – המגורים בישראל – האם הדירה מושכרת וצריך למצוא דיור זמני, נושא המזונות (לעיתים יש פערים גדולים בין ההוצאות וההכנסות של בן הזוג שגר בחו”ל לבין אלה של ההורה בישראל), ענייני הרכוש בארץ ובחו”ל ועוד. 

 

הצלחת הרילוקיישן המפוצל תלויה בהמון גורמים:

  • הרכב התא המשפחתי- עבור ילדים קטנים תפיסת הזמן שונה משלנו: מה שעבורנו נחשב לתקופת זמן קצרה –להם  היא נחשבת לתקופה ארוכה מאוד ולכן משפחות עם ילדים קטנים צריכות לעשות הכנה מעמיקה יותר לקראת הפיצול
  • קבלת החלטה משותפת של 2 בני הזוג להתפצל
  • תכנון נכון של שמירת הקשר- ביקורים, שיחות 
  • הגדרה ברורה של סיום הרילוקיישן ואיחוד המגורים
  • הבנה מעמיקה של כל הנושא הפיננסי סביב הבחירה להתפצל
הירשמו לניוזלטר