חושבים על רילוקיישן לארה"ב? יש כמה דברים שחשוב שתדעו

תוכן עניינים

בין אם קיבלתם הצעת עבודה אטרקטיבית בקליפורניה ואתם מתכננים מעבר לארצות הברית, או שפשוט החלטתם שארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, תהיה טובה ונוחה יותר למשפחה שלכם… בכל מקרה של רילוקיישן לארצות הברית, תזדקקו למידע רב שלא תמיד נמצא ברשת במרחק קליק אחד. בדיוק בשביל זה אנחנו כאן ב-OCEAN עומדים לשירותכם.

מעבר לארצות הברית

כחברה ותיקה המלווה כבר למעלה מ-70 שנה מתניידים למגוון יעדים בעולם, אנו מעניקים ליווי וייעוץ מרגע ההחלטה על המעבר ועד השיבה חזרה לישראל. תהליך של רילוקיישן לארה"ב, הוא תהליך מורכב. רוב המתניידים שמגיעים אלינו בתחילת הדרך, לא מודעים למשמעות של כל אחד מהשלבים השונים שהם ובני משפחתם יעברו במסע ועל ההשפעה ההדדית ביניהם  – כמו למשל העובדה שלא ניתן להזמין שילוח מבלי שקיבלת ויזת עבודה או סוג אחר של אשרות עבודה בארה"ב, האם חבילת הרילוקיישן כוללת ביטוח רפואי והאם הוא מתאים לצרכים של המשפחה? העובדה שלא ניתן להירשם לבתי ספר לפני שיש כתובת מגורים ועוד ועוד…

 

עדכון בנוגע לויזת עבודה לארה"ב יוני 2022 » כאן

רילוקיישן לארה"ב עלויות

אחד הדברים החשובים ביותר כאשר מתכננים רילוקיישן לארצות הברית הוא להביא בחשבון את כל העלויות הצפויות ולנהל את התקציב שלכם בהתאם. למשל, עלויות שילוח של כל הריהוט והחפצים שלכם לארץ היעד. בתחום השילוח הבינלאומי, יש מגוון חלופות כמו שילוח ימי, שילוח אווירי, שילוח מכולה שלמה שהיא רק שלכם או שילוח משותף. כל אופציה כזו של שילוח מתאימה לצרכים אחרים ויש לה עלויות שונות. היועצים של OCEAN יוכלו לייעץ לכם מהי אפשרות השילוח המתאימה לכם ביותר.

נושא נוסף עם משקל כלכלי משמעותי הוא כמובן עלויות הדיור בארה"ב . למשל, מהו היחס בין המחירים באזור המגורים שאתם רוצים לגור בו לבין גובה התקציב שעומד לרשותכם? האם מוסדות החינוך הציבורי בשכונה טובים או שמא יהיה צורך ברישום לביה"ס פרטי שעולה בהתאם? האם הבית החדש יעמוד לרשותכם מהיום הראשון או שתהיינה הוצאות על דיור זמני? האם תצטרכו להשכיר ריהוט עד שהשילוח שלכם יגיע לארה"ב?

בנוסף, ישנן לא מעט עלויות שקשורות לעצם זה שבחרתם לגור בארה"ב וכדאי לקחת גם אותן בחשבון – עלות הטיסות הלוך ושוב מהרילוקיישן לארה"ב (לא תמיד המעסיק משלם על טיסות חזרה לארץ), ביקורי מולדת בישראל, תמיכה רגשית, שפתית או פדגוגית לילדים ועוד.

כאמור, המון החלטות שצריך לקבל ובהתאם להתכונן אל מעבר לארצות הברית גם מבחינה כלכלית.

אמנם ברוב המקרים המעסיק מממן חלק מהעלויות, אבל כמעט בכל המקרים גם העובד ומשפחתו יצטרכו לשאת בחלק מהעלויות. כדאי להבין ולמפות בצורה מדויקת את החלוקה בין מה שהמעסיק משלם, לבין הצרכים שלכם כמשפחה. שלא תהיינה הפתעות מיותרות בהמשך.

מערכת הבריאות בארצות הברית

חשוב להבין את ההבדלים בין מערכת הבריאות בישראל למערכת הבריאות האמריקאית. בישראל קיים חוק בריאות ממלכתי ותושבי המדינה משלמים מס בריאות על פי חוק. מערכת הבריאות בישראל, לעומת ארה"ב, מקדמת רפואה ציבורית שוויונית ונפגעי תאונות דרכים מכוסים על פי חוק.

בארה"ב, לעומת זאת, מערכת הבריאות נשענת ברובה על שירותים רפואיים וביטוחים רפואיים פרטיים. הרפואה הציבורית נגישה לנצרכים בלבד ותאונות דרכים מכוסות במסגרת הביטוח הרפואי של המבוטח. עבור מיליוני התושבים אשר לא מחזיקים בביטוח רפואי, שירותי הרפואה כמעט לא זמינים.

כמו כן, שירותי הרפואה בארה"ב ניתנים רובם ככולם באמצעות ספקי שירות פרטיים. בהיעדר חוק בריאות ממלכתי, אנו מוצאים עשרות מיליוני אמריקאים החיים ללא כל צורה של כיסוי רפואי. (לדוגמא : 12 מיליון בקליפורניה, 6 מיליון בניו-יורק, כ 5 מיליון בפלורידה וכו').

רוב האמריקאים העובדים כשכירים מכוסים בביטוח רפואי קבוצתי שניתן להם ע"י מעבידם. בעת רילוקיישן בארצות הברית חשוב מאד לבדוק את היקף הכיסוי הרפואי שנותן המעסיק. החשיבות של היקף הכיסוי הרפואי שהמעסיק מעניק לעובדיו, הינה במידה שווה לגובה השכר ובמידה העולה אפילו על סוג ההסדר הפנסיוני.

רילוקיישן לארה"ב עם ילדים

כשמדובר במשפחה עם ילדים שמעתיקה את כל מרכז החיים שלה ומחליטה על רילוקיישן לארה"ב, צריך לקחת בחשבון עוד מגוון שלבים ותהליכים שיעברו על כל אחד ואחד מבני המשפחה, הן מבחינה פיזית והן מבחינה רגשית. ילד שעובר למדינה אחרת, חווה פרידה מכל מה שמוכר לו – מהחברים, מהמשפחה שנשארת בארץ, מהבית בו הוא גדל. מתעוררות אצלו הרבה שאלות והוא נמצא בחוסר ודאות לגבי העתיד – היכן הוא יגור? האם יהיו לו שם חברים חדשים?

תהליך של רילוקיישן לארה"ב עם ילדים מצריך גם הכנות פרקטיות כמו למצוא לילדים מסגרות לימודיות מתאימות, וגם הכנות מבחינה רגשית – להכין ולשתף את הילדים לקראת המעבר ולדעת להתמודד עם קשיי התאקלמות שלהם ושלכם במדינת היעד.

ילדי הרילוקיישן בגילאי גן ובית ספר נכנסים ללמוד במסגרות שונות עם ילדים ששפת האם שלהם היא אנגלית. במדינות שונות בארה"ב קיימות מגוון תוכניות ללימוד אנגלית המותאמות במיוחד לילדים שאנגלית היא שפה שנייה עבורם.

מי זכאי לקבל את התמיכה של תוכנית כזו ואיך זה עובד?  לרוב, בעת ההרשמה לגן או לבית הספר, ההורה ממלא שאלון על רמת השליטה של הילד באנגלית. אחר כך נערך לילד מבחן התאמה ועל פי תוצאות המבחן קובעים אם הילד אכן זקוק לתמיכה באנגלית ומסווגים אותו לתוכנית הלימוד המתאימה לו. במדינת מסאצ'וסטס למשל, כל הילדים מתחת לגיל 10 שהם לומדי אנגלית כשפה שנייה חייבים ללמוד בתכניית מסוימת שנקראת SEI  או בתכנית דו-שפתית.

חשוב מאוד לזכור בעת מעבר לארצות הברית, מדובר בשטח המורכב ממספר מדינות, כאשר לכל מדינה יש תוכנית הלימודים משלה, דרישות שונות מהתלמידים ותוכניות קליטה שונות לילדים שאינם דובר אנגלית. לכן בעת רילוקיישן בארה"ב עם ילדים חשוב להבין מה נהוג באותה מדינה אליה אתם עוברים.

בנוסף, הרישום למוסדות החינוך הפרטיים נסגר לרוב בסביבות חודש פברואר-מרץ. כדאי להיערך בהתאם גם לנושא הזה – להחליט האם אתם בוחרים במערכת החינוך הציבורית או הפרטית ולדאוג להרשמה במועד כדי להבטיח מקום לילדכם. 

בסופו של דבר, כולם מתאקלמים, לומדים את השפה וכולם מתרגלים לשינויים. אבל כשיש מי שמלווה אותך מהרגע הראשון וכשאתם יודעים לקראת מה אתם הולכים  – זה בוודאי מקל.

רילוקיישן לארה"ב טיפים נוספים חשובים

אז אחרי שסקרנו רק חלק קטן מכל ההחלטות שצריך לקבל והתכנון התקציבי שתצטרכו לנהל, עכשיו בואו ונרגיע אתכם בעזרת כמה טיפים חשובים לתהליך הרילוקיישן לארה"ב:

  • תכנון נכון והערכות מספיק זמן מראש, הופכים את התהליך לקל יותר עבור כל אחד מבני המשפחה
  • כדאי להיעזר בגורמים מקצועיים בתחום בכל הנוגע לאשרות עבודה בארה"ב, נדל"ן בארה"ב, מיסוי, ביטוחים רפואיים וכדומה. לא לסמוך רק על מידע שתמצאו באינטרנט כי במקרים רבים הוא גם לא מספק וגם יכול מאד לבלבל אתכם.
  • חשוב להבהיר שכשמדובר בנושא של רילוקיישן לארה"ב עם ילדים, המשפחה או לבד, כל מדינה פועלת עצמאית ויש הבדלים משמעותיים בין המדינות מבחינת חקיקה, מבחינת המערכות הציבוריות ועוד. עליכם להכיר את החוקים הנהוגים ביעד הרילוקיישן הספציפי שלכם.
  • חשובה ההבנה שלכל אחד צרכים שונים  – גם אם חברים שלכם עשו רילוקיישן לארצות הברית ונתנו לכם המלצות, הצרכים שלהם ושלכם שונים ולכן לא כל מה שהתאים להם יתאים גם לכם. הבנת הצרכים האישיים שלכם היא שלב חשוב מאד בתהליך.

מוזמנים לקרוא עוד בנושא רילוקיישן לארצות הברית:

יש לכם שאלות?
נשמח לעזור!

אנא מלא/י את הטופס וניצור איתך קשר בהקדם.

הפריט נוסף להזמנה שלך! 🙂