רילוקיישן עם ילדים - כך תעשו זאת נכון

תהליך הרילוקיישן משפיע על כל בני המשפחה כולל הילדים, שנאלצים להסתגל לסביבת לימודים חדשה, בשפה זרה ובסטנדרטים שונים מסביבת הלימודים הישראלית. כדי להקל על המשימה, ריכזנו עבורכם את שמונה הפרמטרים החשובים ביותר שצריך לקחת בחשבון בבחירת מוסד הלימודים המתאים ביותר לילדכם.

 

1. שפת לימודים: מלבד Sunday School ומסגרות אחרות מחוץ לבית הספר, סביר להניח שלא תמצאו בשום מקום בעולם בית ספר בשפה העברית, והילד יצטרך ללמוד את שפת המקום. לכן חשוב מאד שהילד ירכוש את בסיס השפה כבר בישראל, זמן מה לפני הרילוקיישן. לשמחתכם, ילדים נוטים להיות גמישים חברתית וללמוד שפות חדשות מהר יותר ממבוגרים, כך שאווירת ההתחדשות יכולה להיות מרגשת וחיובית ולאו דווקא מלחיצה.

 

2. הגיל: אם עשיתם רילוקיישן עם ילדים בגילאי יסודי או גן, שלומדים בחו”ל במשך שנתיים-שלוש, לא יתקשו להשלים פערים עם החזרה לארץ. אך בגילאי חטיבת הביניים או התיכון, יתכן שיחזרו לארץ ישר לתוך הבגרויות ולכן יצטרכו לשמור על רמה מסוימת במקצועות הנלמדים בארץ ולא נלמדים בחו”ל, כמו לשון וספרות עברית, תנ”ך ועוד. הפתרונות הפשוטים למצב זה יכולים להיות שמירה על קשר עם בית הספר בארץ או למידה בעזרת השגרירויות הישראליות בחו”ל, שדואגות לספק להם מסגרות אחרי שעות בית הספר. במקומות בעולם בהם ישנו ריכוז גדול של ישראלים, ניתן למצוא מורים פרטיים למקצועות הנלמדים בארץ. למקומות בהם הקהילה הישראלית קטנה או לא קיימת, מומלץ לקחת חומר לימודי מבית הספר בארץ, לדאוג לארגן מערכת לימודים מהבית ולתאם מעקב עם המחנכות והמורות בישראל.

 

3. תקציב: רילוקיישן עם ילדים מחייב מסגרת תקציבית שונה. חשוב לבדוק מה תקציב החינוך שמגיע לכם. האם ניתנת לכם משכורת בלבד ואתם נדרשים לשלם על מסגרות החינוך בעצמכם, או שיינתן לכם תקציב חינוך ייעודי? פרטים אלו חיוניים, שכן הם יקבעו את סוג המסגרת החינוכית של ילדכם: בית ספר ממלכתי, בית ספר פרטי או בית ספר בינלאומי.

 

4. סוג בית הספר: אחת החברות המקצועיות לייעוץ על מוסדות חינוך ברחבי העולם היא School Choice International, באמצעותה ניתן לקבל רשימה של בתי ספר לפי מיקום עם מידע חיוני על כל מוסד, ביקורות על בתי הספר, סקירת יתרונות וחסרונות והשוואה בין מוסדות שונים. אתר החברה סוקר בתי ספר פרטיים וממלכתיים כאחד. חשוב להבין שמערכת החינוך הציבורי לאו דווקא מעידה על חינוך ברמה נמוכה. ישנן מדינות עם מערכת חינוך ציבורית מעולה, שתדאג לשילוב ילדכם בסביבה החדשה. מלבד בתי הספר הציבוריים והפרטיים המקומיים, ישנה האופציה של בתי ספר בינלאומיים, בהם מערכת השעות היא לפי המערכת האמריקאית או הבריטית. המורים הם בינלאומיים ובעלי נסיון רב בשילוב תלמידים מתרבויות שונות. עם זאת, שכר הלימוד בבתי ספר אלו בדרך כלל גבוה.

 

5. מיקום: כשאתם מתכננים רילוקיישן עם ילדים, מיקומו של בית הספר הוא שיקול חשוב בבחירת מקום המגורים. אין טעם לשלוח ילד לצד השני של העיר רק עבור בית ספר איכותי, במיוחד במקומות בהם המרחקים גדולים וישנם עומסי תחבורה. בערים גדולות רבות ישנה אינטגרציה בבתי הספר הציבוריים, והילדים מתגוררים בשכונות שונות ובאים מרקעים סוציואקונומיים שונים. לסקירת בתי ספר לפי מיקום ניתן כאמור להיעזר באתר School Choice International , באתרי האינטרנט של בתי הספר או הרשויות המוניציפליות וכמובן להיוועץ במשפחות אחרות שעברו את תהליך הרילוקיישן לאזור.

 

6. ניסיון ברילוקיישן: חשוב לבדוק האם בית הספר מספק עזרה מחוץ לשעות הלימודים, האם הוא בעל ניסיון בעבודה עם ילדים שעברו רילוקיישן ואם יש לו את הכלים שיעזרו לילדכם להשתלב חברתית ופדגוגית, ללמוד שפה ולהתרגל לשגרת הלימודים החדשה.

 

7. חינוך מסורתי: אם חשוב לכם שילדכם ישמור על זהותו יהודית גם ברמת שגרת היום וגם בנושאי הלימודים, אין ברירה אלא לשלוח אותו לבית ספר פרטי, שכן בתי הספר היהודים בחו”ל הם בהכרח בתי ספר פרטים.

 

8. צרכים מיוחדים: למשפחות עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים, ילדים בספקטרום האוטיסטי או בעלי קשיי קשב וריכוז, במידה וישנו צורך בכיתה מיוחדת או בית ספר מיוחד, יש להעלות זאת מראש בפני המעביד טרם המעבר ולמצוא את מוסד הלימודים המתאים מראש.

 

9. שיתוף: כשעוברים תהליך רילוקיישן עם ילדים, מעבר לעניינים הפרקטיים כמו בחירת בית הספר, ההכנה הרגשית למעבר חשובה לא פחות ואפילו יותר. ילד לקראת רילוקיישן נמצא תחת עננה כבדה של חוסר ודאות. לכן, ברגע שהמילה רילוקיישן נאמרת במסגרת המשפחתית כאפשרות לעשות זאת ואחד מהילדים שמע, חייבים לשתף את כלל בני המשפחה. אפילו אם אתם עדיין מתלבטים ואתם חושבים שהילדים לא שומעים, זה לא נכון. אולי מישהו זרק להם משהו.

 

10. יצירת קשרים ראשוניים: בכדי להקל על ילדכם את ההתאקלמות בהמשך ולהפחית חששות מהמעבר, מומלץ ליצור קשר עוד מהארץ עם משפחה ישראלית שעשתה רילוקיישן עם ילדים בני אותו גיל, וששוהה באזור המגורים המיועד. משפחה ישראלית מקבילה בצד השני יכולה להקל מאד. המשפחות הישראליות שם הופכות בדרך כלל לתחליף למשפחה המורחבת.

 

11. היכרות עם בית הספר: לאחר שבחרתם את המוסד החינוכי המתאים ביותר עבור ילדכם, חשוב שהילד יקבל כבר בארץ כמה שיותר מידע על המוסד שבו ילמד ועל הדרישות הבית ספריות. כדאי לברר מראש על חוגים ולהגדיר כבר בארץ איך ילדים יפתחו את התחביבים שלהם. עצם הידיעה מפיגה חששות.

 

12. קביעת נהלי תקשורת: כדאי לקבוע מראש נהלי תקשורת ברורים עם המשפחה והחברים . להגדיר לילד למשל מתי יהיו שיחות טלפוניות, מתי סבא וסבתא יבוא לבקר, מתי אנחנו נבוא לבקר בארץ וכדומה.

 

בסופו של עניין, לא משנה לאיזה בית ספר תרשמו את ילדכם, זכרו שהמערכת התומכת העיקרית שלו היא המשפחה. הכינו אותו מראש למעבר, הקשיבו לו, הכירו יחד איתו את הסביבה החדשה וספקו לו את התחושה שלא משנה באיזה מקום בעולם הוא נמצא, הוא תמיד ירגיש בבית.

רוצים לדעת עוד?
הירשמו לניוזלטר

All rights reserved © Ocean Group 2021