רילוקיישן עם ילדים: על מערכת החינוך בגרמניה

מערכת החינוך בגרמניה שונה מאוד ממערכת החינוך בישראל. ההבדל המרכזי בחינוך הציבורי בגרמניה היא שלאחר כיתה ד’, התלמידים מתחלקים על פי היכולות האקדמיות שלהם לשלושה בתי ספר שונים: Hauptschule, Realschule, Gymnasium.  למרות ששלושת בתי הספר מציעים מגוון תכניות להכנה לאוניברסיטה, תכניות הלימודים והיעדים החינוכיים שונים, פרמטרים שעלולים לגרום להשפיע על קריירה עתידית.

שיטה זו שנויה במחלוקת והפכה לאחרונה לנושא פופולרי לדיון בקרב הציבור בגרמניה. מבחינה היסטורית, כל הילדים הגרמנים מקבלים חינוך בסיסי טוב עד לכיתה י’. באופן כללי, מוניטין מערכת החינוך התיכונית של Gymnasium הוא טוב ותעודת בגרות מבית ספר כזה תתקבל באוניברסיטאות ברוב עולם.

לאילו בתי ספר הולכים הילדים המקומיים?

כשבוחנים את כל גרמניה, נדיר לראות ילדים שהולכים לבתי ספר פרטיים, במיוחד בגיל יסודי. ההורים מבינים את ההשפעה החיובית של בתי ספר שכונתיים על התפתחות המרקם החברתי המקומי, ואת היתרון בכך שהילדים גרים קרוב לבית הספר. בערים גדולות יותר, ישנה מגמה בקרב משפחות מבוססות לשלוח ילדים לבתי ספר בינלאומיים. הסיבה היא תעודת בגרות שמוכרת בכל העולם, רכישת השפה האנגלית ברמה גבוהה והחשיפה לאווירה בינלאומית.

לאילו בתי ספר תושבים זמניים רושמים את ילדיהם?

משפחות שהגיעו לגרמניה במסגרת רילוקיישן בדרך כלל מתגוררות בערים הגדולות, באזורים בהם רוב הילדים לומדים בבתי ספר פרטיים ובינלאומיים – בריטים, צרפתים, אמריקאים ועוד. עקב מגבלות השפה, מערכת החינוך המקומית מתאימה יותר למשפחות שמתכוונות לשהות בגרמניה לתקופה ארוכה יחסית או שמגיעים עם רקע בשפה הגרמנית.

מחוץ לערים המרכזיות, בתי הספר האזוריים עשויים להיות האופציה היחידה. לתלמידי תיכון, בתי ספר מסוג Gymnasium יכולים להיות אלטרנטיבה טובה, כשהם מציעים תכניות לימוד גם בצרפתית או באנגלית, ולא נופלים מבתי ספר בינלאומיים.

מהם השיקולים המרכזיים של המתניידים?

מבחינת אלו שבוחרים לעשות רילוקיישן לגרמניה, השפה הגרמנית היא גורם מרכזי שישפיע על בחירת סוג בית הספר. אם התלמיד לא דובר גרמנית והמשפחה לא מתכוונת להישאר בגרמניה יותר משנתיים, בית ספר בינלאומי מומלץ יותר. אם הילד בגיל תיכון, עדיף אולי לשלוח אותו לבית ספר ציבורי מסוג Gymnasium עם תכנית לימודים באנגלית או בצרפתית.

בבחירת מערכת חינוך ציבורית, משפחות עם ילדים גדולים יותר או אלו שמתכוונות להישאר בגרמניה לתקופה ארוכה יותר משנתיים, צריכות לדעת להבדיל בין סוגי בתי הספר ואת שיטת חלוקת התלמידים כדי לעשות בחירה נכונה. קיימים שלושה סוגי בתי ספר עם שלוש תכניות לימוד ושלוש מטרות שונות, שיקבעו את אופציות הקריירה העתידיות של הילד. “Hauptschule” ו”Realshule” מסתיימים בכיתה י’ ומתמקדים בהכשרה מקצועית. “Gymnasium” מסתיים בכיתה י”ב ובסיום מוצלח תלמידים יכולים להתקבל לאוניברסיטאות.

לבתי ספר פרטיים, במיוחד בינלאומיים, יש בדרך כלל רשימת המתנה, לכן כדאי לרשום את הילד בהקדם האפשרי. המערכת הציבורית מחויבת למצוא מקום בבית ספר הקרוב למגורי כל ילד. לבתי הספר מסוג Gymnasium, בעלי מוניטין טוב, יש נטייה להתמלא מוקדם, לכן כדאי לרשום את הילדים כבר בינואר כדי שיוכל להתחיל את הלימודים באותה שנה. בתי ספר ציבוריים בגרמניה הם חינם וילדיכם מקבל מקום בבית ספר בינלאומי, תמיד ניתן לבטל את ההרשמה בבית ספר ציבורי ללא עלות.

איך מתחילים באיתור בית ספר?

תהליך רילוקיישן מורכב דיו, גם מבלי להוסיף למשוואה איתור בתי ספר. חשבו על זה שאתם חייבים להתאים את מקום המגורים לבית הספר, אך כדי להירשם לבית ספר מסוים, אתם זקוקים לכתובת מקומית.

כדי להוריד את כאב הראש הזה, חברת Ocean מנהלת תהליכי רילוקיישן על בסיס 360 מעלות, כלומר, לוקחת בחשבון את כל המרכיבים, את סך ההעדפות שלכם, ומבצעת עבורכם החל משילוח ועד לאיתור בתי ספר ולימוד תרבות ושפה.

לקריאה נוספת: רילוקיישן לאירופה

הירשמו לניוזלטר

All rights reserved © Ocean Group 2021