שינויי מדיניות והקלות – פטור דירה יחידה בישראל

 

מאת: שרון אריאלי, עו”ד

 

רבים מהישראלים שמתגוררים בארה”ב ובבעלותם נכס בישראל, ניצבים בפני דילמה: האם להשאיר את הנכס בישראל ולהמשיך להשכירו? או שמא עדיף למכור ולקנות נכס במקום המושב או אף נכסים להשקעה במקומות שונים ברחבי ארה”ב? לדילמה זו מצטרפים כמובן שיקולי המס בעת המכירה.

 

תיקון 76 לחוק מיסוי מקרקעין שנכנס לתוקף ב-1 בנובמבר 2014 היווה רפורמה משמעותית בכל הקשור להקלות המיסוי שהיו נהוגות בישראל, ובפרט יצר הבדלה בחוק בין תושב ישראל לבין תושב חוץ בכל הקשור לדירת המגורים היחידה שבבעלותם בישראל.

 

התיקון קבע, כי תושבי החוץ לא יוכלו ליהנות עוד מהקלות במס הרכישה בעת רכישת דירה יחידה בישראל, וכמו כן בעת מכירת דירה יחידה בישראל. כדי לקבל פטור מתשלום מס שבח (המס משתלם בגלל הרווח בין מחיר הרכישה למחיר המכירה) יצטרכו להוכיח כי זאת דירתם היחידה בארץ ובעולם.

 

יש לציין כי בנושא זה חלו שינויים לטובה בפרשנות התיקון לחוק בשנתיים האחרונות, וכי כעת גישת רשויות המס היא להקל בדרישה ובמסמכים הנדרשים לצורך הוכחת דירה יחידה בישראל.

 

אם בתחילה נדרש אישור רשמי מרשויות המס במדינה, קרי מס הכנסה פדראלי או מדינתי, כעת ניתן לבקש את הפטור בהסתמך על מסמכים תומכים מצטברים: מכתב מאת המחוז בו מתגוררים, אישור רו”ח, תצהיר בפני קונסול וכו’.

 

לכל מי שמחזיק בבעלותו יותר מנכס אחד בישראל, או לחילופין בבעלותו נכס במקום התושבות, יוכל לנצל את מסלול המס הליניארי המוטב שבתוקף עד 31 בדצמבר 2017 ולמכור את הנכס בחיוב מס מופחת. מסלול המס הליניארי מבטל את חיוב המס עד ליום ל-1 בינואר 2014, ולמעשה מחייב במס רק על התקופה מיום כניסת התיקון לחוק לתוקף ועד ליום המכירה. כך, אדם שמחזיק בדירה לאורך שנים, ישלם רק את המס היחסי מ-1 בינואר 2014 ועד ליום המכירה. כמו כן, הוא יוכל לנכות הוצאות שהוצאו עבור הנכס במהלך שנות האחזקה.

 

לתזמון מכירת הנכס בישראל חשיבות רבה גם מהיבט המיסוי האמריקאי: ניתן למכור את הנכס בישראל וליהנות מפטור ממס הכנסה בארה”ב, בתנאי שהנכס שימש למגורים בשנתיים מתוך חמש השנים האחרונות. זאת אומרת, שמי שעבר להתגורר בארה”ב בשלוש השנים האחרונות, יכול למכור את ביתו בישראל ולא לשלם מס על השבח עד לגובה של 500 אלף דולר לזוג.

 

לאור האמור, ניתן לומר כי במכלול השיקולים הנלקחים בחשבון על מנת להגיע להחלטה למכור נכס בישראל במהלך השהות בארה”ב, יש לקחת את שיקולי המס בישראל ובארה”ב, שיכולים להשפיע בצורה דרמטית על ההחלטה וכדאיות העסקה.

 

הכותבת שרון אריאלי הינה עורכת דין המתמחה בייצוג תושבי חוץ בעסקאות מקרקעין ומיסוי מקרקעין בישראל

הירשמו לניוזלטר

All rights reserved © Ocean Group 2021