חברת אושן רילוקיישן | Ocean Group

מה הן הזכויות של תושב חוזר בגיל זקנה

ישראלים שעזבו את מדינת ישראל מסיבות שונות כמו רילוקיישן או כל סיבה אחרת והחליטו לחזור זכאים להטבות והנחות וסיוע ממשרד העלייה והקליטה ממש כמו עולים חדשים.

הסיבה היא ברורה- מדינת ישראל מעוניינת להחזיר לשטח שלה את כל הישראלים שעזבו ורוצים לחזור ולעזור להם להתאקלם חזרה בארץ מבחינה כלכלית. זה יכול להיות זוג צעיר אחרי תקופה קצרה של רילוקיישן וזה יכול להיות גם זוג מבוגר שהחליט שהוא רוצה להשתקע חזרה בישראל.

מי עונה להגדרה של תושב חוזר?

על פי משרד העלייה והקליטה במדינת ישראל תושב חוזר מוגדר כל מי שעונה על ההגדרות הבאות:

  1. אדם בעל אזרחות ישראלית.
  2. אדם שהוא מעל גיל שבע עשרה בתאריך שובו לארץ.
  3. אותו אדם היה תושב ישראל בעברו.
  4. תקופת השהות מחוץ למדינת ישראל של אותו אדם עולה על תקופה של שנתיים רצופות. במידה וביקר בארץ בתקופה זו השהות תחשב כרצופה. במידה ואורך הביקור לא עלה על תקופה של ארבעה חודשים בכל ביקור לתקופה של שנה.
  5. אותו אדם לא נשלח למדינה אחרת כחלק משליחות של מדינת ישראל או גורמים רשמיים מטעמה או שבן או בת זוגו או אחר מהוריו נשלחו לצורך שליחות מטעם אותם גורמים.
  6. אותו אדם לא קיבל בעברו אף סיוע מטעם משרד העלייה והקליטה ולא היה תושב חוזר בעבר אשר נהנה מאותן הטבות.

לאילו הטבות והנחות זכאי תושב חוזר?

הסיוע שמקבל תושב חוזר אינו סיוע אין סופי ללא הגבלת זמן. כל העזרה שהוא מקבל מוגבלת לתקופה מסוימת ולכן חשוב לשים לב לתנאים.

  1. הנחה במחיר כרטיס הטיסה והתשלום עבור המטען שלו
  2. משרד העלייה והקליטה יסייע לאותו אדם למשך שנה לצורך הבטחת הכנסה ושנתיים לצורך טיפול וסיוע.
  3. פטור מתשלום מכס מעל גיל שמונה עשרה לתקופה של תשעה חודשים בלבד.
  4. בתקופת הזכאות לא יהיה על אותו תושב לשרת בצה”ל באופן סדיר או שירות מילואים.

בנוסף מומלץ לבדוק האם אתם עונים על הקריטריונים של אזרח חוזר ותיק ומהן הזכויות שלכם במידה וכן.

תושב מבוגר שהינו תושב חוזר:

כאשר אדם מבוגר מחליט לחזור לארץ ולהיות תושב חוזר, הוא זכאי לכל ההטבות וההנחות שהוזכרו ובנוסף עליו לבדוק היטב גם מול המוסד לביטוח לאומי לגבי הקצבאות שהוא זכאי להן.

מכיוון שבזמן שהותו של אותו אדם בחוץ לארץ, ובמידה והסדיר את מעמדו באמצעות ניתוק תושבות והוגדר כתושב חוץ לפני שעזב, הוא אינו משלם לביטוח לאומי את תשלומי החובה. כאשר הוא חוזר לארץ עליו להסדיר את מעמדו בשנית אל מול ביטוח לאומי ולאחר מכן להמשיך לשלם את התשלומים הקבועים בחוק.

כאשר מדובר באדם מבוגר שנמצא כבר בתקופת הפנסיה הוא יהיה זכאי לקצבת זקנה אך לצורך כך עליו לוודא שהוא עומד בתקופת האכשרה של הביטוח הלאומי ובמידה ולא לבקש קצבת זקנה מיוחדת עד שיעמוד בתקופת האכשרה. עוד חשוב לדעת שמשרד הרווחה מסייע לתושב חוזר בגיל הזקנה בהשתתפות חלקית במימון של בית אבות או בית אבות סיעודי ומתן שירותי רווחה מקומיים במידת הצורך.

אולי יעניין אתכם לקרוא גם על – מי נחשב לתושב חוזר ותיק ומה הזכויות המגיעות לו.

All rights reserved © Ocean Group 2021

All rights reserved © Ocean Group 2021