בדקנו: תושב חוזר זכאי לסיוע תעסוקתי

החזרה לארץ מלווה בחבלי לידה לא פשוטים. בדיוק כפי שההגעה למדינה זרה יכולה להיות קשה, כך גם החזרה. אם לדוגמה, עברה משפחה בעקבות מקום עבודתה של האם והאב היה צריך להמציא את עצמו מחדש בחו”ל, כך גם בחזור. האם עדיין מועסקת בחברה ששילחה אותה והאב צריך להתאקלם מחדש בארץ.

בהנחה שניתקתם תושבות ובשובכם הסדרתם את ענייניכם מול המדינה (מס הכנסה, ביטוח לאומי, משרד הפנים), בין הזכויות המגיעות לכם כתושבים חוזרים, נמצא גם סיוע תעסוקתי.

עוזרים לך להתאקלם מבחינה תעסוקתית

למשרד העלייה והקליטה אגף תעסוקה, שייעודו הוא לסייע לתושבים החוזרים לבסס את קליטתם בארץ באמצעות שילובם במשרות שהולמות את כישוריהם.

הזכאות לסיוע ניתנת לכל תושב חוזר אקדמאי ובעל מקצוע, שלא עובד במקצוע שלו או שלה כמובן, או שעובד במשרות חלקיות ורוצה להגדיל את היקף העבודה. הזכאות ניתנת לתקופה של עד שנתיים.

 

בין השירותים:

  •  שירותי ייעוץ ואבחון תעסוקתי.
  •  סדנה לחיפוש עבודה.
  •  הכשרה או עדכון מקצועי באמצעות ואוצ’ר או קליטה לעבודה לניסיון במשך חודש.
  •  ליווי בתהליך ההשמה בעבודה החדשה.

אם ברצונכם לקבל את הסיוע התעסוקתי, אתם יכולים להירשם לקבלת הזכאות אפילו בטרם החזרה, באתר של משרד העלייה והקליטה. לאחר מילוי הטופס וקבלת התשובה על הזכאות, אתם יכולים לגשת לאחד מסניפי משרד העלייה והקליטה המפוזרים ברחבי הארץ ולהתחיל בתהליך.

  1.  מימון עלות קורסי הכשרה מקצועית: אם אתם מוגדרים תושב חוזר מעל גיל 18 ולפני גיל פרישה, שולטים בשפה העברית וקריטריונים נוספים המצוינים באתר משרד העלייה והקליטה – מגיע לכם שובר לקורס מקצועי. לרשימת הקורסים ותחומי הלימוד – לחץ
  2.  קורס הכשרה בסיסית ביישומי המחשב: באם יש לכם פער ביישומי המחשב ולכן מתקשים למצוא עבודה, יינתן לכם סבסוד של 80% מהקורס, או מימון של 3,750 שקלים (הנמוך מביניהם). למידע נוסף לחץ – כאן
  3.  קורסי הסבה: אם אתם מתקשים למצוא עבודה בתחומכם, המשרד יסייע לכם בהסבה למקצוע שכן נדרש במשק, לדוגמה: מהנדסי מכונות יכולים להסב מקצועם להנדסת אלקטרוניקה, רופאים לרנטגן או פיזיותרפיה ועוד. הקורסים הללו מתקיימים מטעם משרד הכלכלה ונתונים לשינויים.
  4.  סיוע לאמנים ולספורטאים: אם ועדת המומחים של אגף התעסוקה החליטה שיש לכם כישורים מיוחדים בתחום האמנות או הספורט, תקבלו מענק חד-פעמי להצטיידות ראשונית כמו לדוגמה שכר סטודיו. גם ילדים מחוננים בגילים 10-18 זכאים לקבל סיוע אם הם מוכרים כ”מחוננים”. כל הפרטים כאן.
  5.  סיוע ליזמים: קבלת סכום חד פעמי של 6,000 שקלים שיהווה תמריץ שיווקי או תפעולי. ליזמים תושבים חוזרים שירצו להשקיע בפריפריה, המדינה נותנת תמריץ בסך של 10,000 שקלים ליזמים שיפעלו ביישובים המרוחקים עד 40 ק”מ מרצועת עזה.
עוד נושאים חשובים לתושבים חוזרים:
הירשמו לניוזלטר