9 נקודות חשובות על מערכת החינוך בצרפת

מעבר לשפה ולמיקום החדש, תהליך רילוקיישן לילדים משמעו בית ספר או גן חדשים, חברים אחרים והרגלי למידה שונים. אין דרך לשנות את העובדה הקיימת הזו, אך בהחלט אפשר להקל עליה על ידי ידע.

כל מה שאתם צריכים לדעת על מערכת החינוך בצרפת

1. בין הגילאים 6-16, כל הילדים בצרפת חייבים ללכת לבית הספר. בתי הספר הציבוריים הם חינם ופתוחים לילדים מכל הדתות. בתי הספר המשויכים לדת כזו או אחרת הם בדרך כלל פרטיים וחייבים בתשלום. כשאתם רושמים את ילדיכם לבית ספר צרפתי, יהיה עליכם להציג פנקס חיסונים, שיכיל את החיסונים דיפטריה, טטנוס, פוליו ובמקרים מסוימים שחפת.

 

2. שנת הלימודים בצרפת יוצאת לדרך בתחילת ספטמבר, עם חופש של כשלושה שבועות בתקופת חג המולד ופסחא. מעבר לחופש בימי שבת וראשון, בחלק מבתי הספר יש חופש גם בימי רביעי. בתי ספר אלו החליטו לחלק את שעות יום רביעי בין שאר ימות השבוע, כך שבימים האחרים, הילדים לומדים מ-08:30-16:30.

 

3. הגנים בצרפת מיועדים לילדים בגילאי 2-6. ניתן להירשם לגנים המקומיים דרך בית העירייה. בגנים, הילדים מתחלקים לשלוש קבוצות לפי גיל: 2-3, 3-5 ו-5-6. כדי להירשם צריך להציג לבית העירייה תעודת לידה, רישום משפחתי (Family register), פנקס חיסונים וחוזה דירה תקף.

 

4. בתי הספר היסודיים הם לגילאים 6-11. אם ילדכם כבר היה בגן ילדים באותו אזור בצרפת, אין צורך להירשם בבית העירייה.

 

5. לחטיבת הביניים בצרפת קוראים collège והוא מיועד לגילאי 11-15. אם הילד סיים בהצלחה, הוא יקבל תעודת סיום (brevet des collèges) ויוכל להמשיך לתיכון (lycée) עד גיל 18, שם מכינים את הילדים לבגרויות.

 

6. עד לתיכון, כל בתי הספר מלמדים נושאים כלליים ממגוון תחומים. בתיכון, התלמידים יכולים לבחור לעשות את הבגרות בגרסה צרפתית או בגרסה בינלאומית. הם גם יכולים לבחור בין מסלול לימודים הומני לריאלי. כל תכנית לימודים תציע גם שיעורים ממסלולים אחרים, כך שהילדים יוכלו לרכוש מגוון רחב של כישורים.

 

7. בצרפת ישנם מספר בתי ספר שמיועדים לילדים עם צרכים מיוחדים ובבתי ספר מסוימים ישנה מחלקה המיועדת לכך. בתי ספר ומחלקות המותאמות לילדים עם צרכים מיוחדים אינם נמצאים בכל מקום ולכן לפני המעבר, יש לבדוק אם קיים בית ספר מסוג זה באזור מגוריכם העתידי.

 

8. הרבה ישראלים שיוצאים לרילוקיישן לצרפת רוצים שילדם ילמד באנגלית. להם יש מספר אפשרויות: בתי ספר בינלאומיים שמלמדים רק באנגלית בתכנית לימודים אמריקאית או בריטית, בתי ספר דו לשוניים עם לוח שיעורים מפוצל (שיעורים בצרפתית ובאנגלית) ובתי ספר צרפתים המציעים שיעורים באנגלית.

 

9. לימודי בית (Home Schooling) אפשריים גם בצרפת. גם הילדים שלומדים בבית צריכים להירשם כל שנה בבית העירייה. פקח יעשה ביקור פעם בשנה והעירייה תבקר פעם בשנתיים. אם בביקורים אלה נמצא שהילד ברמת לימודים מספקת ובסטנדרט מתאים, זה ייחשב כאילו הוא נמצא בבית ספר.

 

רוצים לדעת עוד על איתור בתי ספר ברילוקיישן?

הירשמו לניוזלטר

All rights reserved © Ocean Group 2021