ביטוחי בריאות באירופה למתניידים - סקירה:

במדינת ישראל יש חוק בריאות ממלכתי שמקנה לתושבים שירותי בריאות בסיסיים. על זה אפשר להוסיף ביטוחים פרטיים ולהרחיב את סל השירותים המגיעים לנו. אך מה קורה בשאר העולם?


ביטוחי בריאות מהווים שיקול חשוב בהחלטה אם לעבור למדינה אחרת. לעתים, ביטוח בריאות בחו”ל יהיה מאד יקר ביעד מסוים ונגלה שסל השירותים מצומצם יחסית למה שאנחנו רגילים. ולעתים נגלה גם את ההיפך. אבל בכל מקרה, זה מידע שכדאי לקחת בחשבון.


הרי רילוקיישן, לא משנה אורכו, זה לא חופשה או טיול. מדובר במגורים, בהעתקת המשפחה ואיכות החיים לה היא רגילה ובהתאם, נרצה שגם שירותי הבריאות שאנחנו רגילים לקבל, יישארו זהים או טובים יותר.


אז כדי למנוע הפתעות מיותרות, ריכזנו עבורכם את עשר המדינות האירופיות עם שירותי הבריאות הטובים ביבשת, כדי שתוכלו לבחור ביטוח בריאות ברילוקיישן שלכם באירופה. 

צרפת: בין מערכות הבריאות הטובות בעולם

בשנת 2000 דורגה מערכת הבריאות בצרפת בראש הרשימה, על ידי ארגון הבריאות העולמי. מאז בוצעו מחקרים נוספים שמאשרים את הממצאים.

מערכת הבריאות הצרפתית יעילה ואפקטיבית. אולי זה קשור לתקציבי הענק שמשרד הבריאות מקבל מממשלת צרפת. היחס בין כמות הרופאים למטופלים גבוה מאד ובנוסף, לרוקחים בבתי המרקחת יש הכשרה לטפל במקרים מינוריים.

בצרפת יש גם ביטוח בריאות ממשלתי וגם פרטי. מתניידים שמשלמים מסים במדינה, זכאים לביטוח הציבורי בתשלום יחסי. אם הם לא משלמים מסים, הם רשאים להשתמש בשירותי הביטוח הפרטי.

רוצה לקרוא גם על מערכת החינוך בצרפת?

אנגליה: גם יתרונות וגם חסרונות

מערכת הבריאות האנגלית בדרך כלל מגיעה למקומות גבוהים בדירוג, אך בשנים האחרונה חלה תפנית. החל מזמני המתנה ארוכים ועד לבעיות בהזמנת תורים, צצו בעיות מסוימות במערכת.

ב-50 השנים האחרונות, הממשלה החליטה להגדיל את תקציב הבריאות הציבורית ועדיין, יחסית לשאר העולם מדובר בתקציב נמוך.

יחד עם זאת, מערכת הבריאות הציבורית באנגליה מצוינת בכמה נושאים: היא נגישה לכל שכבות האוכלוסייה, ממומנת על ידי כספי מסים וברובה, חינמית. תושבים ברילוקיישן מהאיחוד האירופי, אוסטרליה וניו זילנד מקבלים את אותן זכויות ממערכת הבריאות כשאר האזרחים באנגליה. מתניידים ממדינות אחרות צריכים לשלם בעבור השירותים בשנתם הראשונה. חלק מעדיפים לשלם בעבור ביטוח רילוקיישן, פרטי אבל רובם מסתפקים במה שהמדינה נותנת.

יוקר המחייה בלונדון מעניין אותך?

גרמניה: ידידותית לחברי האיחוד האירופי

תוחלת החיים בגרמניה היא בין הגבוהות בעולם ושיעור תמותת הילדים הוא בין הנמוכים. ולא בכדי. מערכת הבריאות הגרמנית קיימת כמאה שנה ועברה שינויים לטובה במהלך השנים.

ראשית, התקציב הממשלתי עבור סל הבריאות גבוה מאד מה שמוביל ליחס רופאים-מטופלים גבוה.

תושבי גרמניה מחויבים על פי חוק לעשות ביטוח בריאות, כשרובם מעדיפים את המערכת הציבורית, עליה ישלמו 15% מההכנסות, מתוכם 50% משולם על ידי המעסיק. אזרחים המוכרים ללשכת הסעד מקבלים מימון מלא מהרשות המקומית. בעלי הכנסה גבוהה מהממוצע, יעדיפו את ביטוח הבריאות הפרטי.

מתניידים השייכים לאיחוד האירופי וגם תושבי קנדה וארה”ב, יכולים להמיר את ביטוח הבריאות שרכשו עבור הרילוקיישן, לביטוח הגרמני הציבורי.

להוציא רישיון נהיגה בגרמניה

איטליה: מעדיפים את המערכת הציבורית

מערכת הבריאות הציבורית באיטליה מצוינת ומתאימה לכל כיס. כמו בגרמניה, גם באיטליה, מי שחבר באיחוד האירופי (Servizio Sanitario Nazionale) זכאי לכיסוי בריאות במדינה. בנוסף, מערכת הבריאות האיטלקית מספקת את רוב התרופות ללא עלות.

המערכת הציבורית גמישה יחסית – לדוגמה, הורים יכולים לבחור את הרופא של ילדיהם (עד גיל 14). אם תבטחו את עצמכם במערכת הפרטית, תיהנו מזמני המתנה קצרים יותר, וזהו פחות או יותר. זו כנראה הסיבה שהאיטלקים לא נוהרים לביטוחים הפרטיים.

טיב השירות משתנה מאזור לאזור, כשיש טענות כי האזור הצפוני מספק שירותים טובים יותר מהדרומי. ועדיין, המערכת האיטלקית נחשבת לאחת מן הטובות בעולם.

אילו מאכלים מציע כל מחוז באיטליה?

הולנד: רק ביטוח פרטי לרילוקיישן

בעשור האחרון הולנד לא ירדה מהמקום השלישי בדירוג הצרכנים בכל הנוגע למערכות בריאות בעולם. ביטוח הבריאות במדינה הוא חובה ואף ממומן מכספי המסים. מתניידים לעומת זאת, מחויבים לעשות ביטוח בריאות פרטי למהלך שהות הרילוקיישן.

מערכת הבריאות ההולנדית סבוכה. יש לה תקנות ורגולציה אבל בסופו של דבר, המטופלים נהנים מגמישות ומחופש בחירה של נותני השירות. כמו בישראל, גם ההולנדים זקוקים להפניה מרופא משפחה כדי לראות רופאים מומחים.

אוסטריה: ביטוח חינם אבל מלא בביורוקרטיה

ביטוח הבריאות באוסטריה הוא דו-שכבתי. יש מערכת בריאות חינמית שזמינה לכולם ועליה ניתן להוסיף שירותי פרימיום בדמות ביטוח בריאות פרטי.

ביטוח הבריאות הממשלתי באוסטריה ידוע כיעיל ביותר, עם מתקנים ברמה גבוהה ורופאים מוכשרים. אך לצד היתרונות, מדובר במערכת שלעתים יכולה להיות אטית וביורוקרטית, עם המתנה ארוכה לתורים ולוח זמנים קפדני. ועדיין, השירות ניתן ללא עלות לכל תושבי המדינה, גם למתניידי רילוקיישן ולתיירים.

ובאשר לביטוחי הבריאות הפרטיים, הם מקנים לכם גמישות בשעות הקבלה, רופא לבחירתכם, חדר פרטי באם תאושפזו ועוד.

שוויץ: ביטוח רילוקיישן פרטי - שהוא חובה

ביטוח בריאות בסיסי בשוויץ הוא פרטי, אך גם חובה. לכן המדינה מחייבת את חברות הביטוח לבטח את כולם, ללא יוצאים מן הכלל וללא הגבלות. הביטוח עצמו יקר יחסית אבל השירותים שתקבלו הם בין הטובים בעולם.

בנוסף, המדינה מפקחת ושולטת בעלויות ובטיב השירותים הרפואיים הניתנים לאזרחים. לדוגמה, תשלום לביטוח בריאות בסיסי לא יעלה על 8% מגובה ההכנסה של המבוטח; אם נדרש סכום נוסף בעבור אותו אדם, המדינה תסבסד את ההפרש.

הביטוח בשוויץ מכסה טיפולים ואשפוז, אך המטופלים צריכים לשאת בחלק מן העלויות. מתניידים מחויבים בהסדרת ביטוח רילוקיישן רפואי פרטי, תוך שלושה חודשים מרגע הגעתם.

איך מתנהלת מערכת החינוך השוויצרית?

נורבגיה: שירותי רפואה בחינם לנשים הריוניות

מתברר שממשלת נורבגיה מוציאה את הסכום הגבוה ביותר בעולם פר אזרח בכל הנוגע לבריאות. תוסיפו על זה בתי חולים ציבוריים רבים, צוות מקצועי ומיומן וקליניקות פרטיות ותקבלו מערכת בריאות מצוינת.

 

בתי החולים הציבוריים ברובם ממומנים על ידי המדינה. בנוסף, כל אזרח מעל גיל 16 מחויב לשלם סכום צנוע בכל שנה. גם מתניידים. תרופות ושירותים מיוחדים ימומנו על ידי המטופל.

 

ילדים מתחת לגיל 16 ונשים בהריון מקבלים שירותי בריאות ציבורית ללא עלות, לא משנה מה הסטטוס הביטוחי שלהם.

 

מלבד התורים הארוכים, מערכת הבריאות הציבורית בנורבגיה נחשבת לטובה.

ספרד: שירותי בריאות בחינם למתניידים

הצרות הכלכליות של ספרד בתקופה האחרונה הביאו לירידה בתקציב המיועד לבריאות. מה שכמובן העיב על המערכת כולה. גם מקומיים וגם מתניידים מתלוננים על זמני המתנה ארוכים ובעיות נוספות והרבה מהם עברו למערכת הבריאות הפרטית.

ועדיין, על אף הכל, מערכת הבריאות בספרד נותרה מהטובות בעולם. היא מציעה שירותים בחינם לכל התושבים, בין אם הם אזרחי ספרד או בין אם הם מתניידים ותיירים (לא כולל שוהים בלתי חוקיים).

למרות הזליגה למערכת הפרטית, הזולה יחסית, רוב התושבים במדינה מסתפקים במערכת הבריאות הציבורית.

איך נראית ספרד מבחינת תעסוקה?

שבדיה: תשלום מינימלי לביטוח הציבורי

מערכת הבריאות הציבורית בשבדיה הוקמה על ידי הממשלה ומסובסדת מכספי המסים ומתשלום מזערי של התושבים (כ-3% מההוצאות הרפואיות שלהם). התושבים גם משלמים על מרשמי התרופות שלהם אבל החל מסכום מסוים, הממשלה לוקחת את האחריות לידיה.

 

כמו במערכות ציבוריות אחרות, גם שבדיה סובלת מזמני המתנה ארוכים. אבל אם נשים את הרעה החולה הזו בצד, מדובר במערכת בריאות יעילה ומתפקדת, עם שיעור תוחלת חיים מהגבוהים בעולם.

אולי יעניין אותך גם:
הירשמו לניוזלטר