הטסת בעלי חיים לישראל: חוזרים עם כל המשפחה

קשה לחשוב על חיות המחמד שלנו כאל מטען שיש לשנע, ולכן עניין הטסת בעלי חיים בין מדינות הוא נושא מאד רגיש. מצד אחד, יש המון חוקים ותקנות באשר ליבוא ויצוא של בעלי חיים, מנגד, הם חלק מהמשפחה וככאלה, אנחנו רוצים שינהגו בהם בעדינות ככל שניתן.

 

במאמר זה נתמקד בהטסת חיות מחמד לתוך ישראל ונמנה את הנחיות השירות הווטרינרי הישראלי, שהתעדכנו לאחרונה במאי 2010.

הנחיות להטסת חיות מחמד

הטסת בעלי חיים - רישיון והיתרים

הטסת בעלי חיים למדינת ישראל מותר אך ורק דרך נמלי היבוא הבאים: נתב”ג, נמל חיפה, נמל אשדוד ונמל אילת (מספרי הפקס בתחתית המאמר). היבוא מותנה ברישיון בכתב ממנהל השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות לפי תקנות מחלות בעלי חיים.

 

להוצאת רישיון היבוא מלאו את הטופס המקוון. עלות הנפקת הרישיון – 47.50 שקלים.

 

עליכם להצטייד בתעודת בריאות וטרינרית, חתומה ומאושרת על ידי וטרינר ממשלתי מהמדינה ממנה אתם מגיעים. עליכם להוציא אותה במהלך 10 הימים לפני מועד היבוא \ טיסה. את התעודה הזו צרפו לרישיון היבוא.

 

בנוסף, עליכם להעביר הודעה בפקס למשרד השירותים הווטרינריים בנמל היבוא יחד עם צילום התעודה הווטרינרית שתצורף למשלוח. העבירו את המידע לפחות יומיים טרם העמסת בעל החיים על המטוס או האנייה. ללא האישורים הללו, חיית המחמד לא תשוחרר ותועבר להסגר.

 

הכנה מקדימה נדרשת עבור הטסת חיות מחמד

 1. בדיקה של וטרינר – התייעצו עם גורם רפואי לגבי מצב החתול או הכלב, אם יהיו יכולים לשרוד את הטיסה והאם כדאי להרדים ואם כן, איך.

2. כרטיסי טיסה – רכשו את כרטיסי הטיסה או ההפלגה מראש. הטסת בעלי חיים בדרך כלל נעשית לפי עונות, תלוי בחברת התעופה. בחברות מסוימות אף ניתן להטיס את בעל החיים בתוך קבינת הנוסעים (במשקל של מתחת ל-10 ק”ג).

3. כלוב: הצטיידו מראש בכלוב שעומד בתקן הבינלאומי של כלובי הטסה ושמתאים לגודל בעל החיים. השתדלו לייצא לבעל החיים אסוציאציה חיובית בכל הנוגע לכלוב. כשהכלב או החתול שלכם יכיר את הכלוב לפני הטיסה, זה יקל במעט על החרדה.

4. קונקשן – אם מתוכננת לכם עצירת ביניים, בדקו את מדיניות היעד בו תעצרו בכל הנוגע לבעלי חיים וקחו אתכם לטיסה את כל המסמכים הרלוונטיים.

5. וידוא: כדאי לוודא עם חברת התעופה את ההזמנה שלכם, לפחות 24 שעות טרם ההמראה.

התנאים החשובים עבור הטסת בעלי חיים או ייבוא שלהם באונייה

א. על הכלב או החתול להיות בן ארבעה חודשים לפחות בזמן הגעתו ארצה, למעט מאוקיאניה, בריטניה, יפן וקפריסין, אז הוא יכול להיות בן לפחות שלושה חודשים.

ב. כל כלב או חתול חייב להיות עם שבב אלקטרוני שמשדר בתדר 2 קילוהרץ, ושניתן לקריאה באמצעות קורא שבבים העומד בתנאים שנקבעו ע”י ארגון התקנים הבינלאומי (ISO).

ג. כל כלב או חתול חייב בתעודת בריאות וטרינרית בה מוצהר שהוא נבדק ואינו מראה סימני מחלה זיהומית או מדבקת וכן שחוסן נגד מחלת הכלבת, לא יותר משנה ולא פחות מחודש לפני הגעתו לישראל.

ד. יש לשלוח דגימת דם של הכלב, לפחות חודש לאחר החיסון, לבדיקת רמת נוגדני הכלבת בדם. עלות הבדיקה הינה 283 שקלים. לטופס המקוון, הנחיות למילוי הטופס המקוון.

ה. אם בעל החיים מגיע עמכם כמטען אישי (ניתן לייבא כך עד שני בעלי חיים), יש לכם פטור מרישיון יבוא (בתנאי שהם עומדים בתנאים). עליכם להצהיר שבעל החיים היה ברשותכם לפחות 90 ימים טרם הגעתכם לישראל.

 

שימו לב לסעיף הבא:

באם לא ימולאו דרישות השירותים הווטרינריים במלואן, יוחזר בעל החיים לארץ המוצא, יושמד או יועבר להסגר על פי החלטת המנהל ובכפוף לתנאי.

 

בעל החיה יישא בכל ההוצאות הכספיות שייגרמו כמו הרדמה או שהות בהסגר.

כיצד מתנהלים עם כלבים המוגדרים "מסוכנים"

לפי התקנות להסדרת הפיקוח על כלבים משנת 2004, חל אישור לייבא כלבים השייכים לגזע מסוכן או שהינם הכלאה של גזע מסוכן. כלומר, כלב שקיימים אצלו דפוסי התנהגות ותכונות פיזיות כמו של כלב השייך לגזע מסוכן. רק במקרים חריגים יינתן אישור ליבוא שכזה.

 

הגזעים המסוכנים הינם: אמריקן סטאפורדשייר בול טרייר (אמסטאף), בול טרייר, דוגה ארגנטינאי, טוסה יפני, סטאפורדשייר בול טרייר (סטאף אנגלי), פיטבול טרייר, פילה ברזילאי ורוטווילר.

 

כאמור, מנהל השירותים הווטרינריים יכול להנפיק אישור חריג ליבוא כלבים מסוכנים באם:

 

א. בעל הכלב הוא בן 18 ומעלה.

ב. הכלב היה בחזקתו לפחות 18 חודשים לפני מועד היבוא.

ג. הכלב עבר עיקור או סירוס והציג אישור על כך, חתום על ידי וטרינר.

 

את הבקשה יש להגיש בכתב לא פחות מ-20 ימים לפני צאתכם ויש לשלוח אותה, בצירוף תשלום האגרה, צילום תעודת זהות של בעל הכלב, אישור רופא על סירוס או עיקור והצהרה שחתומה על ידי עורך דין ובה פרטי בעל הכלב וכתובתו, כתובתו במדינת ישראל, הצהרה על עיקור או סירוס וכי הכלב אכן היה בחזקתכם לפחות 18 חודשים טרם הבקשה.

 

את כל אלו שולחים לרופא הווטרינרי הראשי: ת.ד. 12, בית דגן, מיקוד 20250.

 

שימו לב: יבוא כלב מסוכן מבלי לקיים את התנאים המפורטים כאן, עלול להוביל למאסר של כששה חודשים.

 

הטסת בעלי חיים מתאילנד

בשל האיסור החמור ליבוא בעלי חיים מתאילנד, יש להוציא אישורים מיוחדים לכך. אלו התנאים לקבלת רישיון יבוא לחיות מחמד מתאילנד:

 

א. היבוא יבוצע דרך מסוף המטענים בלבד בליווי שטר מטען.

ב. חיית המחמד תיבדק באחד מסניפי המטענים בנתב”ג על ידי הצוות הווטרינרי הממשלתי.

ג. הבדיקה תכלול בדיקה פיזית של חיית המחמד ובדיקת המסמכים המלווים ע”י צוות הפיקוח הווטרינרי בנמל ולא תשוחרר אלא לאחר אישור השירות הווטרינרי הממשלתי בנמל.

 

ואם כל האמור במאמר הנ”ל נשמע מאד מורכב, תחשבו על כל התהליך ותבינו שזה רק פיסת ביורוקרטיה שיש לבצע בשביל בן משפחה אהוב, שיעשה עבורכם הכל (גם לעבור בין מדינות מבלי להתלונן).

פקס: נתב"ג 03-9485869
אימייל: vs-airport@moag.gov.il

נמל חיפה: 048622455

נמל אשדוד: 088565673
נמל אילת: 086323054
לקריאה נוספת:
הירשמו לניוזלטר